Deprsie vs Anxietate

Depresie

Postata de antonescua44 cu 11 ani in urma.

Care este diferenta intre depresie si anxietate ?

Raspunsuri (70)

Psih. Roxana Olaru

acum 11 ani

Depresia este o stare de emotionala negativa in care individul nu isi mai poate desfasura activitatea, tendinta fiind de retragere si abandon. De asemenea, puterea de a rezolva problemele ce ii apar este scazuta si adeseori tendinta este aceea de a crede ca acestea nu se vor mai rezolva niciodata. Va recomand sa cititi mai multe despre depresie aici: http://www.consiliere-psihologica.ro/ro/ce-este-depresia.html

Starea de anxietate este o stare de permanenta vigilenta, in care individul este "tot timpul in priza". Neputinta de a se relaxa si de a nu se simti amenintat este specifica anxietatii. Anxietatea poate fi intalnita si in starile de depresie.

Liviu

acum 11 ani

[ Cele 4 emoţii fundamentale ] ___________

. . . . . . . . . . . . . . [1.][ Mânie ] . . . . . . . . . . . . . .

[3.][ Tristeţe ] . . . . . . . . . . . . . . . . [4.][ Bucurie ]

. . . . . . . . . . . . . . [2.][ Frică ] . . . . . . . . . . . . . . .

___________________________________

Liviu

acum 11 ani

_______________________________________________________

IZOLAREA (renegarea) [1.][ Mâniei ] poate avea efecte nocive; acesta
este un lucru cert.
Si chiar aceasta eliminare a [1.][ afectului ] produce [2.][ Teama ]

ANXIETATEA - [2.]["Teama fara obiect"] - inseamna tocmai aceasta re-
negare a [1.][ Furiei ]

Iar INTOARCEREA aceleiasi [1.][ agresivitati ] catre propria persoana -
produce
[3.]["Tristeţea patologica"] = DEPRESIA
______________________________________________________

REMEDIUL - este trairea (recunoasterea) sentimentelor [ Simte si vei
trăi ]
Interpretarea rationala nu poate vindeca.
______________________________________________________ :)

Liviu

acum 11 ani

((( ! ))) __________________________________________________

Observam* acum-si-cum una si aceeasi CAUZA (renegarea furiei) pro-
duce EFECTE (anxietate, depresie etc.) diferite;

[ ! ] Motiv pentru care - din punctul de vedere al psihologului** - afectiuni
diferite (tulburari psihoafective) pot fi vindecate intr-un mod asemanator.

_________________
*) A observa stiintific - inseamna sa stii la ce sa te uiti.
**) Psihologul - NU e medic/NU lucreaza cu diagnostice; ci cu persoane.

______________________________________________________ :)

Liviu

acum 11 ani

GESTALT-TERAPIA - face distinctie intre:

I. Agresivitatea pozitiva* - echivalenta cu asertivitatea, atitudine care permite afirmarea, apararea drepturilor si opiniilor fara a leza exteriorul, fara a provoca resentimentele semenilor, chiar atragand stima lor si

II. Agresivitatea "violenta" - care nu tine seama de motivele, dorintele si nevoile interlocutorului.

____________________
*) Dupa Fr. Perls - fondatorul Gestalt-terapiei - agresivitatea controlata semnifica starea buna de sanatate, fiind o "pulsiune de viata".

Liviu

acum 11 ani

ASERTIVITATEA - "agresivitatea pozitiva"(controlata) sau "afirmarea de sine prin exprimarea sentimentelor":

- trăind un conflict emoţional sau un eveniment exterior stresant, persoana reuşeşte să îşi comunice fără ocolişuri sentimentele şi gândurile, într-un mod care nu este nici agresiv, nici manip**ator;
- este o atitudine care permite afirmarea, apararea drepturilor si opiniilor fara a leza exteriorul, fara a provoca resentimentele semenilor, chiar atragand stima lor;
- consta in solicitarea propriilor drepturi sau refuzul unor sarcini;
- tine seama de motivele, dorintele si nevoile interlocutorului;
- semnifica starea buna de sanatate, fiind o "pulsiune de viata".

Liviu

acum 11 ani

((( ! ))) __________________________________

PRIMUL PAS spre vindecare este sa recunosti
ca esti furios si - in mod surprinzator pentru unii -
- acesta poate fi cel mai dificil pas.. .

_______________________________________:)

Liviu

acum 11 ani

Pentru mai multe informatii, vezi si: //sfatulmedicului.ro/comunitate/depresia-tristetea-patologica/depresia-bipolara_43571

Mama Omida

acum 11 ani

Liviu mama, din anxios si depresiv ai ajuns tembel sadea! Trateaza-te , daca poti !

Liviu

acum 11 ani

;)

Liviu

acum 11 ani

FOAMEA de hrana mentala si emotionala se manifesta la fel ca foamea fizica

Fr. Perls (fondatorul Gestalt-Terapiei) observa pe buna dreptate ca asa cum unii oameni nu au rabdare sa mestece mancarea reala, tot asa nevroticul nu acorda suficient de mult timp pentru "a mesteca" hrana mentala.

- NEVROTICUL - este in permanenta "avid" de afectiune, dar aceasta foame nu este niciodata satisfacuta.
- Unul dintre factorii fundamentali ai comportamentului nevroticului este acela ca el nu poate asimila afectiunea care ii este aratata de ceilallti. Refuza s-o accepte sau o depreciaza, in asa fel incat i se pare neplacuta sau lipsita de valoare de indata ce a obtinut-o.
- Din cauza acestei nerabdari si aviditati, in lume exista multa p***ae.

Liviu

acum 11 ani

(( ! )) __________________________

Nimic nu poate fi analizat in mod izolat
______________________________

Preferabil ar fi sa cautam o perceptie
sintetica a ansamblului (prin interactiuni
reciproce)
Totusi, singurul lucru care trebuie este
ca nimic nu trebuie cu...
______________________________
necesitate.. . ___________________ :))
_________ I

Liviu

acum 11 ani

________________________________________

Mama Omida a scris: ".../ Trateaza-te, daca poti!..."
________________________________________

Nici adaptarea şi nici sănătatea nu sunt în sine
un lucru static, imuabil şi final.

Condiţia umană este transformarea, dinamica;
sănătatea psihică este un concept dinamic
iar adaptarea nu poate avea o condiţie statică.

TERAPEUTUL se amăgeşte pe sine şi pe ceilalţi,
inclusiv pe pacienţi, dacă crede că sănătatea o va
obţine odată pentru totdeauna şi că adaptarea
este o cerinţă...
________________________________________
în sine.. . ________________________________ :))
______ I

Liviu

acum 11 ani

[ ! ] _________________________________________

AFECTIVITATEA aproape singura determina CARACTERUL unei persoane; continuam sa ne formam personalitatea toata viata.

- SANATATEA PSIHICA - trebuie evaluata in termeni de crestere emotionala si este o chestiune de maturitate.

- MATURITATEA [ cresterea emotionala ] implica treptat individul in responsabilitatea pentru mediul inconjurator.
____________________________________________

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Mama Omida a scris: "/.../"
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
____________________________________________
_________________________________________________

- DEZVOLTAREA [ invatarea ] EMOTIONALA - este complexa;
si
nimeni nu spune ca OMIDA considera placuta transformarea ei
_________________________________________________
in fluture.. . ________________________________________ :))
________ I

[ Ruginesc albinele ] ____________________________

http://www.youtube.com/watch?v=7bhVi9myS78&feature

__________________________________ [ Ada Milea ]

Liviu

acum 11 ani

:)

Liviu

acum 11 ani

_______________________________________________

Mama Omida a scris: "Liviu mama, din anxios si depresiv
ai ajuns tembel sadea!
Trateaza-te, daca poti!"

[ Crestem... ] _____________________________________

"AICI-ACUM-IMPREUNA"

Dupa cum exista o cecitate verbala si o alta orbire spirituala
(fara origine biologica), tot asa, putem vorbi de o dis-cernere
obisnuita (fireasca) a lucrurilor: a discrimina (= a separa pt.
a compara);
dar si de o alta modalitate (spirituala) de dis-cernere, care
ne permite sa distingem (= a completa pt. a vedea lamurit),
prin gruparea elementelor disparate intr-o singura unitate
perceptiva (gestalt):
_______________________________________________

A discrimina - - - - - - - -> A DEOSEBI

Liviu

acum 11 ani

_____________________________________________________________

A discrimina --------> A DEOSEBI

Liviu

acum 11 ani

(( ! )) _________________________________

Bate si ti se va deschide. Cere si ti se va da.
Mergi si vei inainta
_____________________________________

Rămâi în faţa uşilor dacă vrei să ţi se deschidă;

Vezi-ţi de drum dacă vrei să fii îndrumat.

Nimic nu e vreodată închis, în afară de ochii tăi.
_____________________________________

Liviu

acum 11 ani

P.S.: Aceasta schita este incompleta

Liviu

acum 11 ani

P.S.: Aceasta schita este incompleta

Pag 1 din 4