Depresie?

Depresie

Postata de Elena cu 7 luni in urma.

Buna. M-ar ajuta foarte mult daca mi-ati raspunde aici.
Sunt adolescenta, am o relatie de 3 ani si pana acum ceva timp a fost minunat. Insa de cand mi a aparut anxietatea,depresia,insecuritatea parca totul se duce in jos. In fine, într-o perioada cand eram despărțiți eu am facut o greșeală, vorbind si etc cu altcineva. De cand a aflat, simt ca ma sufoc,plang într-una și ma gândesc încontinuu la sinucidere. Nu mai stiu de mine, nu ma mai recunosc. Sunt cu totul altcineva, iar pe cand incepeam sa ma vindec,ma simt din nou cea mai rea persoana.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Ne pare rau ca va confruntati cu astfel de probleme si ganduri negative. Este important sa va amintiti ca nu sunteti singura si ca exista persoane care pot sa va ajute in aceste momente dificile.

Primul pas ar fi sa vorbiti cu cineva in care aveti incredere despre ceea ce simtiti. Puteti incerca sa discutati cu un prieten de incredere, cu un membru al familiei sau cu un profesionist in domeniul sanatatii mintale, cum ar fi un psiholog sau un psihiatru. Acestia pot oferi sprijin, intelegere si sfaturi despre cum sa faceti fata anxietatii, depresiei si insecuritatii.

Este important sa acceptati ca greselile fac parte din viata si ca fiecare dintre noi face lucruri pe care le regreta uneori. Este important sa intelegeti ca nu sunteti definita de greselile dumneavoastra si ca puteti creste si invata din ele. Ar putea fi util sa discutati cu partenerul dumneavoastra despre cum va simtiti si sa incercati sa gasiti modalitati de a reconstrui increderea in relatia voastra.

Daca va simtiti in pericol sau credeti ca v-ati putea rani fizic, va rog sa sunati imediat la un numar de urgenta sau sa cereti ajutorul unei persoane de incredere. Nu ezitati sa cautati ajutor, deoarece exista oameni pregatiti, disponibili sa va sprijine si sa va ajute sa treceti peste aceste dificultati.

Va recomandam sa va programati la un medic psihiatru: https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/depresia-simptome-tratament-urmari-cazuri-celebre_7380
sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/cum-sa-facem-fata-formelor-usoare-de-depresie_13263
sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/depresia-tristetea-patologica_18

lucian mark

acum 7 luni

buna sper ca treci cu bine peste aceste momente urate ... si eu trec prin depresie....e greu ..
e un centru de consiliere gratuit :
Centrul Social de Psihoterapie TFH

cauta pe net se face si consiliere fizica cat si virtuala.

ps daca doresti sa comunicam : lucian83.27@.....