depresie?

Depresie

Postata de Alex cu 9 luni in urma.

ce sa fac daca simt ca sunt tot mai prost de la zi la zi???
si ma simt vinovat pt anumite lucruri care nu tin e mine??
din cauza certurilor parintilor

Raspunsuri (5)

Psih. Stefania Budacu

acum 9 luni

Buna, Alex! Dupa cum spui chiar tu: te simti - asta nu inseamna ca esti, fiindca un prost nu isi da seama ca e prost, ba chiar are o parere foarte buna despre sine...
Evident, problema starii tale o reprezinta certurile parintilor tai.
Ar fi bine sa le comunici ca doresti sa vorbesti ceva cu ei; pregeteste o lista cu ceea ce vrei sa le spui, adica ce fac ei si te ranesc pe tine. Ia ti timp si pregateste ti ideile. Spune le ce nevoi ai (de siguranta, de liniste, de iubire) si ce simti (nesiguranta, neincredere in tine insuti, oboseala emotionala).
Toate cele bune!

Alex

acum 9 luni

si de exemplu eu am mers la un terapeut si asa mai departe
si nu am vb tot cu el si am inceput si eu sa citesc si simt cateodata ca m a pierdut pe mine
si inca un lucru simt ca am pierdut conexiunea cu terapeutul deorece tatal meu vitreg a spus ca il suna si vb cu el si asa mai departe.

Psih. Stefania Budacu

acum 9 luni

Discuta cu terapeutul aceste aspecte, mai ales nevoia de confidentialitate, nevoia de siguranta in comunicarea voastra. Daca nu te deschizi total, nu poti reusi. Daca terapeutul "triseaza" si iti insala increderea, atunci el are mari probleme. Este normal sa discute cu familia ta, dar doar in sensul de a îi indruma in relatia cu tine, astfe incat sa va echilibrati.
Inteleg ca nu ai o relatie tocmai buna cu tatal tau vitreg, corect? Arunci terapeutul ar fi un punct de sprijin important.

Alex

acum 9 luni

ideea e ca ei s au certat mai demult si s au acumulat foarte multe lucruri

Psih. Stefania Budacu

acum 9 luni

Am inteles. Din acest motiv ai nevoie de un specialist sa te ajute sa comunici cu tine insuti, in primul rand (imagine de sine, stima de sine) si cu ceilalti. Altfel, vei pierde mult...