Depresie

Postata de MembruMobileApp1485899762 cu 7 ani in urma.

Buna ziua .De 1luna am tiuit in urechi . am fost la psihiatru si de 17 zile iau serlift pt depresie 1 la doua zile . ma deranjeaza tiuitul in urechi si imi este frica sa nu fac infarct sau accident vascular cerebral . am 19 ani,si de cand am terminat scoala nu am mai iesit din casa decat sa imi iau tigari si nu prea socializam sunt in jur de 5 luni.si ma simt ametit.se mai poate trata. Astept raspunsurile voastre.

Raspunsuri (3)

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 7 ani

Continua cu tratamentul exact asa cum ti l-a prescris psihiatrul. Pana la urmatoarea vizita vezi ce se mai schimba in starea ta si iti va adapta schema de tratament.
Pe langa medicatie, poti apela la sedintele de psihoterapie si dezvoltare online sau la cabinet. Demersul terapeutic te poate ajuta, astfel:
- Sa intelegi cauzele si mecanismele prin care se intretin manfestarile anxios-depresive. De obicei, stilul de gandire, convingerile despre noi insine, convingerile despre lume si viata sunt cele care genereaza astfel de probleme.
- Sa inveti si sa exersezi tehnici si metode simple de autocontrol mental si emotional, care te vor ajuta sa ai un mai bun control asupra gandirii, antrenand-o sa devina mai obiectiva, precum si stari de relaxare, de detensionare si calm.
- Sa devii mai mai energic, mai performant si cu incredre mai mare in fortele proprii.
- Sa stii cum sa previi aparitia unor probleme asemanatoare.

Mai multe detalii despre sedintele de psihotarapie si dezvoltare personala gasesti in aceste articole:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/anxietate/

http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/depresie/

http://www.psihoutil.ro/dezvoltare-optimizare-personala/asertivitate/

Sper ca aceste informatii sa iti fie utile.
O zi buna!

MembruMobileApp1485899762

acum 7 ani

Va multumesc pt raspuns. Dar totusi cred ca asi putea face infarct . si azi mi-a schimbat tratamentul si trebuie sa iau cate 1 serlift pe zi.

Utilizator11710019528

acum 6 luni

Crezi că o să mori la 19 ani. De la un ţiuit in urechi ai ajuns la infarct? De tinitus ai auzit? E mult mai des intalnit decat ai crede. Nu consuma nicio alta substanta cu tratamentul (droguri, alcool)
Eu recomanda si nu trebuie sa iei in considerare 1-2 fiole de b1 (B1 zentiva) sau doua sau de 3 ori pe saptamana.
Ca sa scapi de orice frica te duci frumos la medicul de familie si ceri termitere la cardiolog si orice iti mai trece tie prin minte.
Dupa ce le bifezi pe toate poti sa te concentrezi pe ceea ce conteaza.
1 citeste
2 sport
3 deseneaza
4 mananca sanatos
5 un animal de companie