Depresie

Postata de MembruMobileApp150330210425699 cu 8 ani in urma.

Salut, numele meu este Alexandru si acum cateva zile m.am despartit de prietena mea, dupa o relatie de 3 ani deoarece ea m.a inselat, de 2 ori chiar. Cum as putea sa trec mai usor? Astept raspunsurile voastre!

Raspunsuri (3)

Psih. Marina- Lucica Balea

acum 8 ani

Buna dimineata.
Este foarte dificil sa renunti la o relatie.Atunci cand esti inselat iti scade increderea in tine, te intrebi unde ai gresit, de ce? Cu siguranta aveti si momente frumoase petrecute impreuna, ti le amintesti, suferi si uiti sa traiesti in prezent. Imagineaza-ti ca ai incheiat o prioada din viata ta, ai inchis o usa care lasa in urma si suferinta si paseste intr-o noua lume, in care iti dai voie sa traiesti frumos.Meriti mai mult, meriti sa fii iubit si respectat. Da-ti voie sa primesti asta, incearca sa cunosti si alte fete, iesi din zona de suferinta. Gandeste-te ca nu te-a meritat si nu a stiut sa te pastreze, e problema ei. Iesi cu prietenii si nu mai vorbi despre fosta prietena. Traieste cu bucurie fiecare clipa a vietii tale, nu datorezi nimic nimanui, iubeste-te pe tine!
O sa spui ca e dificil si stiu ca asa e. Daca starea de tristete persista, nu te lasa sa intri in depresie, e un abis de unde se iese foarte greu iar,sfaturile nu iti sunt de folos, fiecare om e unic,iar solutiile trebuiesc adaptate. Poti veni sa discutam mai multe, intr-un cadru confidential, daca doresti.
Cu drag,
PsihMarina-Lucica Balea

Psih. Stefania Budacu

acum 8 ani

Alexandru, ai o oglinda mare, in care sa te vezi din cap pana in picioare? Te asezi in fata oglinzii, iti pui muzica ce-ti place si spui: "Sunt ceol mai tare, sunt cel mai bun, sunt cel mai destept, si sunt liber!!!Fetelor, sunt LIBER si AM TOATA VIATA INAINTE!!! Si e bine ca am scapat de una (p***a) care nu a stiut pe cine are alaturi! Iar acum vreau o fata desteapta, sa ne meritam unul pe celalalt!"
Alexandru, scrie intai ce vrei, si cum vrei sa fie iubita ta. In primul rand, TU trebuie sa stii ce anume cauti si ce anume vrei. E bine ca s-a terminat o minciuna acum, si nu mai tarziu, cand ar fi durut mai mult!
Fii atent la tine, cunoaste-te pe tine, apreciaza-te si respecta-te tu - si astfel te vor respecta si altii/ altele.
Fii fericit ca TRAIESTI, ca simti, bucura-te de caldura si de frig, si de parfumul florilor! Viata nu se opreste intr-o persoana sp***a, de p***a calitate si narcisista (asta e o persoana care inseala).
Daca doresti, imi poti scrie la adresa de mail [email protected]
Succes!

Evanghelic

acum 8 ani

Dumnezeu te poate ajuta. Si nu numai acum, ci toata viata ta, in greutatile care vor veni...
Citeste Biblia, vorbeste cu Dumnezeu in rugaciune si El te va sprijini si iti va da speranta.