depresie

Depresie

Postata de diana2000 cu 10 ani in urma.

cum pot sa imi ajut prietena care sufera de depresie

Raspunsuri (4)

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 10 ani

Buna Diana,

Imi pare rau pentru prietena ta!
Poti sa descrii cu ce simptome, emotii se confrunta? Cam ce anume o supara si de cat timp?
Daca nu este vorba de o tulburare mai severa (caz in care ar fi nevoie sa o vada si un medic psihiatru), aceasta se poate trata cu ajutorul psihoterapiei.
Diana, astept mai multe detalii aici sau pe adresa personala.

Mai multe informatii despre depresie - gasiti accesand link-ul:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/depresie/

Cu caldura,
Psih. Roxana Pătrașcu

Telefon: 0721. 349.765
Site: http://www.psihoutil.ro/

diana2000

acum 10 ani

buna seara prietena mea a fost vazuta de un medic psihiatru a primit tratament dar as vrea sa stiu cm pot sa o ajut eu ,simptome:insomnie,atacuri de panica,labilitate emotionala in urma asumarii prea multor sarcini,

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 10 ani

Buna seara,

Este foarte bine ca a mers la medicul psihiatru, sa se tina intocmai de tratamentul prescris! Totodata, se recomanda si inceperea unui demers psihoterapeutic, la cabinet sau online.
Diana, daca poti, i-ar prinde bine sa o ajuti cu anumite responsabilitati, astfel incat -programul ei sa fie mai putin incarcat, sa se fereasca pe cat posibil de stres. De asemenea, are nevoie sa comunice cat mai mult despre gandurile si emotiile grele prin care trece.

Multa speranta!
Psih. Roxana Pătrașcu

Telefon: 0721. 349.765
Site: http://www.psihoutil.ro/

diana2000

acum 10 ani

multumesc foarte mult pentru raspunsuri . .