Depresie

Postata de GREEN TEA cu 11 ani in urma.

Buna! Cum se poate iesi din depresie?

Raspunsuri (63)

Liviu

acum 11 ani

Depinde ( si ) pe unde ai intrat.
:l
( poti sa incerci chiar pe-acolo.
:)

GREEN TEA

acum 11 ani

De exemplu, sunt suparata pe cineva si nu pot sa mi exprim supararea

Liviu

acum 11 ani

Pur si simplu : lasa amabilitatile
:)
( si... fii TU insati!.. .

GREEN TEA

acum 11 ani

Cred ca o sa am nevoie de acea persoana dar a facut un gest peste care nu pot sa trec.

Liviu

acum 11 ani

Fa-i si tu la fel...
:)
( si.. . poate mai
are si ea nevoie
de tine ; nu poti
sa stii daca nu
incerci, macar.
:l

Liviu

acum 11 ani

Depinde, insa ( si ) unde iti doresti tu
- cu adevarat - sa ajungi ; pt ca poti
sa te scoti chiar mai bine pe-aici.. .

;)

Liviu

acum 11 ani

Risti?.. /_______________________________

http://www.youtube.com/watch?v=7zBpLwLeKTo

___________________________________ ...?

Cine priveste in afara viseaza/se auto-
iluzioneaza. Dar cine priveste in inima
lui se trezeste.
Simte si vei trai. Traieste-ti viata "aici-
si-acum"

:)

GREEN TEA

acum 11 ani

Multumesc pt sfaturi si clip. Am sunat persoana respectiva.

Zaied

acum 11 ani

Ai intrat in depresie datorita unor probleme si nu poti iesi pana nu le rezolvi.Spre exemplu,depresia se datoreaza unui sir de intamplari nefericite,incearca sa le iei una cate una si sa le rezolvi.Fa un lucru oricat de mic ce te-ar face fericita si socializeaza mai mult.

GREEN TEA

acum 11 ani

Asa este. Situatii in care intru din cauza ca nu ma exprim la timp vi a vis de altii.

Naturopat Claudia

acum 11 ani

De cele mai multe ori depresia vine si pe un fond de teama si nesiguranta... teama de a pierde ceva sau pe cineva. Depresia vine si pe o stare de descarcare energetica... este nevoie de o reechilibrare energetica. Daca pot sa va ajut, imi puteti scrie pe e-mail la adresa [email protected].

GREEN TEA

acum 11 ani

Ma descarc energetic prin sport.

FreeStyle11

acum 11 ani

TU sti cum trebuie sa iesi.Doar tu iti controlezi viata nu?Gandeste ca nu are rost sa ai depresie, ca viata e frumoasa si ofera multe avantaje, tu trebuie sa iesi din starea asta, pt ca nu are rost sa stai in depresie cand poti faci multe alte lucruri bune.Gandeste-te si actioneaza in cauza.Depresia e ceva usor in comparatie cu alte probleme si nu tine de sanatate cat tine de vointa ta de a trece peste probleme.O sa vezi ca viata e prea frumoasa ca sa stai in depresie, si daca avem probleme trebuie sa le rezolvam cu calm, fara sa disperam si apoi vom fi linistiti si fericiti.

green tea

acum 11 ani

Gandesti matur pt varsta ta. Multumesc de sfaturi.

green tea

acum 11 ani

Da, asa de bine am ajuns sa ma cunosc incat am vorbit cu un strain pe net despre lucruri personale (care acum cred ca n ar fi trbuit sa le spun).

Liviu

acum 11 ani

Dupa cum exista o cecitate verbala si o alta ORBIRE spirituala
( fara origine biologica ), tot asa , putem vorbi de o dis-cernere
obisnuita (fireasca) a lucrurilor : a discrimina (= a separa pt
a compara)
dar si de o alta modalitate (spirituala) de dis-cernere, care
ne permite sa distingem (= a completa pt a vedea lamurit)
prin gruparea elementelor
disparate intr-o singura unitate perceptiva (-> Gestalt )
__________________________________________

--> Din aceasta perspectiva, tulburarile psihoafective
pot fi
--> intelese ca fiind cauzate de gestalt-uri incomplete.
________________________________________

Bate si ti se va deschide; rămâi în faţa uşilor dacă
vrei să ţi se deschidă. NIMIC nu e vreodată închis,
în afară de OCHII tăi. Cere si ti se va da.
:)
Vezi-ţi de drum dacă vrei să fii îndrumat.
Mergi si vei inainta ; nu conteaza cat de
incet mergi atata timp cat nu te opresti..
;)

green tea

acum 11 ani

La ce te referi cu cecitate verbala, cum se manifesta ea?

Liviu

acum 11 ani

:) Buna, Mihaela!

cecitate verbala - incapacitatea de a citi
sau: de a intelege sensul limbajului scris

P.S. : Si oare n-ai intalnit si tu, chiar aici
astfel de cazuri patologice?..
:l
( desigur, intrebarea e mai degraba reto-
rica, din moment ce scriem pe un forum
medical ; si... daca nu le-am intalni aici,
pai atunci unde?!.. .
:l
Rasp.: (probabil) oriunde ; adica, mai
la.. tot pasul.
:)

green tea

acum 11 ani

aveam eu o banuiala..

green tea

acum 11 ani

de unde imi stii numele?

Pag 1 din 4