Depresie severa?.....?

Depresie

Postata de Utilizator11719683424 cu 4 zile in urma.

Mă aflu într-o depresie severa de 4ani.La începu era mai ok în ultimul an am ajuns sa fumez 2pachete de țigări pe zi să mi doresc sa mor mereu nu mai am energie nimik și de o lună și jumate am dat în bulemie aveam 84kg la 1.92 și acum am 67kg mă dor oasele tot am anemie nu mai pot sa mănânc nimik mă balonez îmi provoc vărsături de 10-12ori pe zi.Si singurul lucru care îl mai pot manca e eventual un iaurt și un măr pe zi nimik mai mult.

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 4 zile

Bună seara! Vă recomand să vă adresați unui psihoterapeut specializat în psihoterapie cognitiv comportamentală! Evident că nu sunteți bine, sunteți în depresie, dar încă puteți face ceva pentru a reuși să rezolvați această situație!

Clinica Hope

acum o zi

Îmi pare foarte rău să aud prin ce treci. Este evident că treci printr-o perioadă extrem de dificilă și dureroasă, iar simptomele pe care le descrii sunt foarte grave și necesită atenție imediată.

Depresia severă, combinată cu bulimia, poate avea consecințe foarte serioase asupra sănătății tale fizice și mintale. Fumatul excesiv, pierderea drastică în greutate, anemia și provocarea vărsăturilor frecvente indică faptul că organismul tău este supus unui stres extraordinar.

Este extrem de important să cauți ajutor profesionist imediat. Iată câțiva pași pe care i-ai putea lua:

Contactează un medic de familie sau un specialist în sănătate mintală: Explică-le simptomele tale și cât de mult ți-au afectat viața. Este posibil să ai nevoie de o evaluare medicală completă și de tratament specializat.

Consultă un psihiatru: Un psihiatru poate prescrie medicamente care să te ajute să îți gestionezi simptomele depresiei și bulimiei. Acestea pot fi esențiale pentru a stabiliza starea ta și a reduce comportamentele distructive.

Terapie psihologică: Terapia cognitiv-comportamentală (CBT) și terapia dialectică comportamentală (DBT) sunt două forme de terapie care s-au dovedit a fi eficiente în tratarea depresiei și bulimiei. Un terapeut te poate ajuta să identifici și să schimbi tiparele de gândire și comportament negative.

Te rog, nu amâna să cauți ajutor. Cu cât acționezi mai repede, cu atât sunt mai mari șansele de a te simți mai bine și de a-ți îmbunătăți calitatea vieții. Ești important și merită să primești ajutorul de care ai nevoie.