depresie sau schizofrenie?

Depresie Psihoza depresiva

Postata de MembruMobileApp1482345754 cu 7 ani in urma.

Buna seara , am o problema cu tatal meu .. as vrea sa imi spuneti pararea dumneavoastra ca sa stiu ce masuri sa iau cu el .. el de 10 ani are obsesie pe fostii sai sefii spune mereu ca ii vrea raul .. acum cateva luni a fost foarte ok insa de cateva zile se comporta foarte ciudat .. are o uitatura ciudata s-a ascutit la fata nu mai doarme ,vorbeste numai aiureli (gen : cineva ia aruncat cu pesticide in casa , cineva la intepat etc ) nu mai vorbeste sta doar si se uita pe peretii .. tin sa precizez ca si fratele sau geaman a avut probleme asemanatoare acum este bine deoarece a fost internat la pshiatrie .. Imi puteti spune daca are o simpla depresie sau ceva mai grav ?

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 7 ani

Buna seara! Dupa mine, diagnosticul este de schizofrenie paranoida; este in criza, dupa cum descrieti, ceea ce inseamna ca e posibil sa nu fiti in siguranta, dvs si cei din jur. Are nevoie de ajutor, interveniti cat de repede puteti!

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 7 ani

Tatal dvs. are nevoie de internere la un spital de psihiatrie. Daca refuza sa mearga la spital, sunati la salvare.
Multa sanatate!