depresie sau dereglare hormonala?

Depresie

Postata de speranta71 cu 14 ani in urma.

o rog pe dna Maria sa-mi spuna cum a reusit sa constate ca nu e depresie ci dereglare endocrinologica
va multumesc

Raspunsuri (1)

vyogab

acum 14 ani

Eu am mers la endocrinolog in urma indemnului unei colege care avusese stari asemanatoare. Dupa analize, valorile TSH-ului erau f mari si am inceput tratament cu Eutyrox si Tranxene seara. Abia dupa 2 luni am inceput sa/mi revin, caci eram varza. Nu ma mai puteam concentra, nu mai puteam dormi de la 1/2 noaptea, faceam atacuri de panica si eram ametita de parca eram drogata tot timpul.
Ma bucur ca nu am inceput tratamentul prescris de psihiatru care ma diagnosticase cu sindrom depresiv major sever, nu stiu pe ce baza, pt ca eu nu avusesem nici o deziluzie in ultimul timp, din contra, aveam toate motivele sa ma simt excelent.
Mentionez ca erau zile cand tiroida ma strangea f tare, dar eu nu bagam in seama acest lucru.