Depresie? Anxietate?

Depresie Anxietate

Postata de ceseme23 cu 3 ani in urma.

Bună ziua. Mă numesc Cosmin și aș vrea să împărtășesc ceva. Soția mea (25 de ani) de mai bine de 1 an are stări de greață, dureri de stomac. Aceste Stari apar din senin și țin câteva minute.Câteodată se trezește din somn, amețita și cu stare de greață. Am ajuns la psihiatru, acolo i-a spus că așa se manifestă la ea depresia. Urmează tratament cu Zoloft de vreo 3 luni dar aceste stări nu au dispărut. Mă simt neputincios când o văd că i se face rău . Aș vrea să știu dacă a mai fost cineva în situația asta, dacă și cu ce s-a tratat, după cât timp. Și pe lângă tratament ce am putea face ca să nu mai aibe aceste stări. Doctorul psihiatru ia recomandat psiho-terapie dar noi momentan suntem în America și nu prea are cum să urmeze această terapie.
Aștept păreri și sfaturi din partea dumneavoastră.
Mulțumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 3 ani

Buna ziua, depresia se trateaza prin psihoterapie, si recomand psihoterapie cognitiv-comportamentala.
Pentru acuzele de ordin fizic, greata si dureri de stomac - invetigatii: helicobacter (endoscopie digestiva, cu anestezie, cu prelevare de biopsie), viermi intestinali (tratament Fasigyn) si analizele de sange recomndate de specialistul gastroenterolog.
Toate cele bune!