Depresia?

Depresie

Postata de MembruMobileApp1512166620 cu 6 ani in urma.

Va rog sa ma ajutați! Mama mea se confrunta cu o tulburare depresiva majora de aprox 10 ani. Acum simptomele care o macină sunt: nu vrea sa socializeze cu nimeni, nu își mai da seama ce ar trebuii sa facă într-o casă (îngrijirea casei, familiei, etc) crede ca toți râd de ea, în trecut a avut stări de suicid. Acum ia tratament : rispolept 4 ml/ zi, convulex 500mg 1/zi. E ok tratamentul? Sau ar mai trebuii completat și cu altceva sau înlocuit? Vreau sfaturi prin care sa o fac sa treacă mai ușor peste aceste stări. Sunt disperată deoarece nu suport sa o văd așa. Ea inainte de aceasta boala era o femeie foarte vrednică și sociabila.

Raspunsuri (2)

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 6 ani

In cazul dansei se recomanda internarea intr-un spital de psihiatrie. Cu sau fara vointa dansei puteti chema ambulanta atunci cand mai are episoade in care vorbeste despre suicid. Acolo va fi evaluata de catre specialisti si va primi o schema de tratament adecvata pe care mai apoi trebuie sa o urmeze acasa cu strictete, sa mearga la vizite lunare la medic etc.

Sanatate si perseverenta!

MembruMobileApp1512166620

acum 6 ani

A fost internată de mai multe ori și tratamentul il dau eu dar nu știu ce sa mai zic.