depresia

Depresie

Postata de daniela375 cu 12 ani in urma.

am o fata de 15 ani care nu este preocupata deloc de scoala si de nici o activitate familiala in schim fabuleaza foarte mult spune povesti cum ca ar cunoaste anumite persoane foarte bine si a devenit obsesiva cu diverse persoane vazute la televizor si o mai intereseaza sentimentele fata de parinti si este depresiva

Raspunsuri (6)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna ziua,

Diagnosticul de depresie este pus de un medic psihiatru? Daca nu, va recomand sa o vada un psihiatru cat puteti de repede.

simona5488316

acum 12 ani

nu ar trebui sa va grabiti la un psihiatru mai bine la un psiholog si poate se rezolva pt ca o data ce este luata in evidenta la psihiatrie o sa ii distrugeti viitorul copilului. GANDITI-VA BINE toti o sa o marginalizeze nu o sa poata sa-si gaseasca un prieten sau o prietena din cauza asta sau un serviciu vreodata pt ca o sai trebuiasca adeverinta medicala unde o sa specifice ca este luata in evidenta cu boli psihice.

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna ziua,

Eu sunt psiholog si psihoterapeut. Din ce a scris dna Daniela este mai bine sa o vada un psihiatru. Un diagnostic in psihiatrie se pune in 6 luni de zile. Legea din ziua de azi ii protejeaza pe cei care au nevoie de ajutor psihiatric. Totusi, este bine sa nu fie ignorate anumite semne care pot sa indice o afectiune ce poate fi tratata sau tinuta in control.

ana

acum 12 ani

Am gasit de cuvinta sa-ti scriu un mesaj pentru un sfat de care ai mare nevoie.Fica ta are nevoie de multa dragoste si ancredere din partea celor apropiati .Nu intrati an panica, incercati sa aveti un comportament normal chiar daca va este greu .Eu cred ca a intrat an perioada pubertara mai tarziu decat s - ar fi cuvenit si lucrul acesta i-a provocat niste tulburari mai degraba sexuale.Consulta un sexolog.

ana

acum 12 ani

Am gasit de cuvinta sa-ti scriu un mesaj pentru un sfat de care ai mare nevoie.Fica ta are nevoie de multa dragoste si ancredere din partea celor apropiati .Nu intrati an panica, incercati sa aveti un comportament normal chiar daca va este greu .Eu cred ca a intrat an perioada pubertara mai tarziu decat s - ar fi cuvenit si lucrul acesta i-a provocat niste tulburari mai degraba sexuale.Consulta un sexolog.

ana

acum 12 ani

Am gasit de cuvinta sa-ti scriu un mesaj pentru un sfat de care ai mare nevoie.Fica ta are nevoie de multa dragoste si ancredere din partea celor apropiati .Nu intrati an panica, incercati sa aveti un comportament normal chiar daca va este greu .Eu cred ca a intrat an perioada pubertara mai tarziu decat s - ar fi cuvenit si lucrul acesta i-a provocat niste tulburari mai degraba sexuale.Consulta un sexolog.