Depresia la copil si adolescent

Depresie

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

am un copil de 8 ani.este elev in clasa aI-a si are calificative numai de FB.intre timp sa strecurat in carnet si un bine.desi am stat de vb cu el si i-am explicat,ca si acest calificativ e foarte bun acum a ajuns sa-i fie frica de scoala ,e panicat, plange..nu stiu cum sa mai abordez problema ..astept un sfat ,poate ca cineva sa confruntat cu asa ceva. multumesc

Raspunsuri (8)

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am un copil de 8 ani.este elev in clasa aI-a si are calificative numai de FB.intre timp sa strecurat in carnet si un bine.desi am stat de vb cu el si i-am explicat,ca si acest calificativ e foarte bun acum a ajuns sa-i fie frica de scoala ,e panicat, plange..nu stiu cum sa mai abordez problema ..astept un sfat ,poate ca cineva sa confruntat cu asa ceva. multumesc

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Buna
Incearca sa-i explici ca toate calificativele sunt create pentru a fi luate, asta nu inseamna ca trebuie sa ia mai multe mici decat mari dar nu e o tragedie daca se mai strecoara cate unul in carnet.Sper sa va ajute. Numai bine

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Am aproape 16 ani si am cazut intro stare de depresie din care nu pot iesi. Am uitat ce inseamna zimbet, sunt parca inchis in sine. Nu pot realiza nici un lucru cum realizam mai inainte. Parca sunt un batrin care nu poate nimic. De 1 luna ma confrunt cu aceasta stare si nu stiu ce sa fac. La scoala mereu eram printre primii, eram ca un lider , nu demult chiar miam reprezentat tara intrun concurs international de cunostinte.Exista vreo solutie ????

comentarii utilizatori

acum 14 ani

Salutare la toata lumea...Am 17 ani imediat 18 si am o problema,cam mare, sufar de depresie de 4 luni jumate si nu stiu cum sa fac...am vorbit cu ai mei,dar nu am vrut sa-i sperii si p ei si le-am zis k mia trecut...dar p zii ce trece parca tot mai rau mie... astept (timpul este cel mai bun remediu) dar la mine nu funtioneaza...mi-am pierdut increderea in mine ma gandesc doar la rau... Deci orice sugestie mar ajuta... Multumesc anticipat.

comentarii utilizatori

acum 14 ani

Buna ziua, am 14 ani si am o problema,eu de cateva luni ( de 2-3 luni) sunt foarte inchisa in mine, sunt prea agitata,nu prea ma inteleg cu foarte multa lume si uneori atunci cand sunt la cineva si sunt plictisita ma apuca plansul.As dori si eu sa primesc un sfat.Va multumesc !

alice32

acum 14 ani

careva?:(

elena

acum 13 ani

Am ramas surprinsa cat de multi copii (adolescenti) vorbesc despre depresie pe acest site. Este pacat sa nu fie ajutati. Ar trebui sa existe psihologi in fiecare scoala, incercati sa va interesati in scoala voastra si mergeti sa discutati cu psihologul scolii si sigur veti gasi sprijin acolo, daca nu cautati un psiholog (cu preturi mai decente, eu am fost la un psiholog care avea preturi decente iar prima sedinta era gratuita si mi-a fost de folos, daca vreti va pot da informatii, adresa mea este [email protected]) care sa va consilieze, sa treceti mai usor peste problemele voastre.

....si aveti incredere in voi, luptati pentru ceea ca va doriti sa deveniti!

OANA

acum 13 ani

CRED CA AR FI MAI BINE CA VOI CEI CE AVETI O PROBLEMA DE REZOLVAT SA VA EXPRIMATI MAI CLAR,DE FAPT CAT SE POATE DE CLAR CA SA VA POT AJUTA INTR-UN FEL ,SA NU VA FIE TEAMA SA SCRIETI DEOARECE NU VA VEDE,NU VA AUDE NIMENI,MULTUMESC.