De ce mă simt amețită și ami este somn incontinuu

Depresie

Postata de MembruMobileApp1493558351 cu 7 ani in urma.

Bună seara am fost diagnosticată cu depresie anxioasa și din decembrie iau tratament cu Serlift de atunci sunt amețită și ami este somn incontinuu poate fi de la Serlift? Vă mulțumesc

Raspunsuri (2)

MembruMobileApp1493558351

acum 7 ani

Vă rog să ami răspundeți!

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 7 ani

Buna ziua,

Este posibil ca aceste simptome si de la efectele medicatiei. Mergi la psihiatru si spune-i cum te simti pentru a-ti modifica schema de tratament.
De asemenea, pe langa medicatie, apeleaza si la sedintele de psihoterapie cognitiv-comportamentala pentru tratarea eficienta problemelor anxios-depresive. Sedintele se pot tine la cabinet sau online audio-video.

Demersul terapeutic te poate ajuta, astfel:
- Sa intelegi cauzele si mecanismele prin care se intretin manfestarile anxios-depresive. De obicei, stilul de gandire, convingerile despre noi insine, convingerile despre lume si viata sunt cele care genereaza astfel de probleme.
- Sa inveti si sa exersezi tehnici si metode simple de autocontrol mental si emotional, care te vor ajuta sa ai un mai bun control asupra gandirii, antrenand-o sa devina mai obiectiva, precum si stari de relaxare, de detensionare si calm.
- Sa devii mai mai energica, mai performanta si cu incredre mai mare in fortele proprii.
- Sa stii cum sa previi aparitia unor probleme asemanatoare.
Mai multe detalii despre sedintele de psihotarapie si dezvoltare personala gasesti in aceste articole:
adresa_web_filtrata /psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/

adresa_web_filtrata /psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/anxietate/

adresa_web_filtrata /psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/depresie/

Multa incredere si sanatate!