DDepresie?

Depresie

Postata de Utilizator11544819121 cu 5 ani in urma.

Utilizator11544819121 acum 2 zile.
Buna seara tuturor.Asi avea o nelămurire. Am fost depistată acum 3 luni cu ancietate generalizată. La sfatul medicului am inceput un tratament cu sentralina .Prima săptămână a fost groaznică dupa accea efectele secundare au inceput sa treacă si sa ma simt din ce in ce mai bine.Dar de aproximativ 1 săptămână ma trezesc dimineata cu stări de agitație și frica in tot corpul desi nu inteleg de ce făcând acest tratament si simtinduma bine dupa el pana acum o saptamana.Tin sa precizez ca nu imi este rau doar imi tremura tot corpul si am o stare de agitație nedescrisa.oare acest tratament nu și-a făcut în totalitate efectul sau corpul meu incepe sa il respingă.Va rog sa imi dati un raspuns.un sfat !Multumesc

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 5 ani

Buna ziua! Domnul doctor ar fi trebuit sa va indrume (daca dumneavoastra nu v-ati gandit de la inceput) catre psihoterapeut, deoarece anxietatea are o cauza psiho-emotionala care nu se rezolva cu medicatie, ci cu ajustarea comportamentului si a modului de gandire si interpretare a realitatii. Va recomand psihoterapie cognitiv-comportamentala, si renuntarea la ceea ce vedeti ca va face mai mult rau decat bine.
Toate cele bune!

Utilizator11544819121

acum 5 ani

Va multumesc