daca poate cineva sa ma ajute

Depresie

Postata de mary66 cu 14 ani in urma.

De ceva vreme am unele probleme merg de multe ori in germania la lucru o data mia fost tare rau greturi diaree transpirati tremuraturi ameteli senzatie de sufocare de lesin am fost la medic mia spus ca e depresie dar cind sunt acasa nu am nimic cu 2-3 saptamini inainte de plecare apar aceste simtome si fara tablete nu as putea sa plec as vrea sa stiu care este problema si daca se poate vindeca?

Raspunsuri (2)

Iulia C

acum 14 ani

Din simptomele pe care le descrii, cred ca mai degraba este vorba despre niste stari de anxietate, insa, pentru a pune un diagnostic este necesara o evaluare cu un specialist (medic psihiatru sau psihoterapeut).
Daca diagnosticul de tulburare de anxietate se confirma, aceasta poate fi tratata prin psihoterapie cognitiv-comportamentala (insotita sau nu de medicatie). In sedintele de psihoterapie poti invata care sunt factorii care declanseaza si mentin aceste stari de anxietate, si cum sa gestionezi aceste simptome.

sotcan adrian

acum 14 ani

am o depresie de 5 luni ,,am o stare ff p***a,mi e frica ca nu mi trece,am facut 2 trat ,,m a m plimbat in fiecare zi aproape .....ce trebie sa mai fac? o sa mi treaca asta e antrebarea mea?