daca nu tratezi depresia majora,poate duce la depresie serioasa tulburare psihică?

Depresie

Postata de Utilizator21611547170 cu 3 ani in urma.

de la episod depresiv poate duce la o tulburare psihică serioasa,in cazul in care no tratezi?

Raspunsuri (1)

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 3 ani

Depresia este o afecţiune mintală. Sunt implicati mai multi factori: biologici (disfuncţii ale sistemelor norepinefrinei, serotonimei şi dopaminei, gaba şi neuropeptidele etc.), genetici, psihosociali (depresia este deseori rezultatul stresului social care duce la modificări de lungă durată ale creierului uman).
Depresia este cauzată de schemele cognitive negative despre sine, lume şi viitor, este rezultatul lipsei întăririlor pozitive sau a excesului întăririlor negative din mediu.
Ceea ce conteză este ca se tratează sau se ţine sub control, mai ales dacă este cazul unei depresii majore cu risc de recădere. Aşa cum se tratează afecţiunile fizice ale diverselor organe din corp prin intervenţii medicale sau tratamente prescrise de catre medicul specialist, le fel se tratează si afecţiunile psihice prin psihoterapie sau/şi medicatie.

Sănătate şi mult soare! Astăzi se anunţă o zi senină, ieşiti din casă şi faceţi o plimbare relaxantă.