Cum scap de gândurile pe care nu vreau sa le am?

Depresie

Postata de PAlina cu un an in urma.

Bună ziua! De câțiva ani mă confrunt cu niște gânduri groaznice pe care nu vreau sa le am , dar care imi apar in minte ca din senin, am senzatia ca se da o lupta intre bine si rău in capul meu , iar aceste gânduri mă întristează pe zi ce trece tot mai tare și mă face să mă închid si mai tare in mine. Am senzația că am înnebunit mereu sunt tristă imi este frica să zâmbesc pur și simplu nu mai stiu ce sa fac mă simt atât de rau sufletește pentru că nu am curajul să-i spun nimănui ceea ce simt, ce mi se întâmplă plus că nu am deloc incredere in mine am senzatia ca nimeni nu ma place nu mă mai simt bine nicăieri mă simt în plus peste tot si nu îmi mai găsesc locul. Vă mulțumesc pentru fiecare răspuns!

Raspunsuri (4)

Psih. Stefania Budacu

acum un an

Bună seara! Vă recomand psihoterapie cognitiv comportamentala – evident este terapia la care veți răspunde cel mai bine, după cum se și numește.
Toate cele bune!

PAlina

acum un an

Vă mulțumesc pentru răspuns!

Psih. Stefania Budacu

acum un an

Cu drag!

Filip

acum 4 luni

Situația în care nu ne găsim locul mi sa întâmplat și mie dar cred că trebuie doar sa mergem înainte și cel mai important sa nu ne numim noi înșine niciodată în aceste feluri nebun sau rău. Toată viața e o lupta. Îți recomand să îți schimbi modul de ați vorbi ție conversația dintre tine cu sinele tău să fie doar pozitivă. O să vezi schimbare in timp destul de scurt.