Cum Sa Trec Peste Moartea Tatalui Meu?

Depresie

Postata de Utilizator21628677612 cu 2 ani in urma.

Tatal meu a murit de 6 luni, de atunci am simtit ca ma durea capul zi si noapte, o durere apasatoare,dar erau zile ca o suportam, de acolo a inceput frica ca poate am ceva neurologic si poate mi se intampla ceva si mor si fetita mea de 6 ani v-a suferi foarte mult , daca eu am suferit dupa tata. nopatea nu ma prea odihneam, am fost la un doct neurolog, in urma controlului am primit un tratament pentru 1 luna ( seara antedepresiv usor, stresclin ), deja m-am simtit bine, dar dupa 3 saptamani de tratament , parca iar au inceput asa ceva dureri poate pt ca 3 nopti la rand l-am visat pe tata si nu puteam sa.mi iau gandul, apare din nou frica aceea ca daca chiar am ceva neurologic si mi se v-a intampla ceva, am momente de agitatie, sunt mai trista fata de cum eram, parca nu prea ma face fericita nimik, cand nu ma doare capul parca totusi atunci sunt mai linistita mai fericita, Ati mai fost careva in aceasi situatie? Va multumesc!

Raspunsuri (2)

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 2 ani

Buna ziua,
Condoleante pentru pierderea suferita! Pentru tratament medicaentos potrivit, eficient, apelati la un medic psihiatru.
De asemenea, sedintele de psihoterapie va pot ajuta sa invatati sa va relaxati, sa preveniti aparitia migrenelor, sa va reduceti activarea neurofiziologica spcifica probleelor de anxietate, sa decatastrofati pierderea suferita si simptomatologia fiziologica, sa opriti scenariile negative si nerealiste care va mentin anxietatea.
Sanatate si ganduri bune!

Florentina Anghel

acum 2 ani

In situatia descrisa mai sus sunt implicate unele aspecte legate de doliu, frica de moarte, anxietate. Doliul se poate lucra cu succes in Psihoterapie la 6-8 luni de la pierderea suferita. In acest timp este indicat sa traiti tristetea dupa care sa mergeti in Psihoterapie pentru a putea lucra. Psih Florentina Anghel
adresa_web_filtrata /