Cum sa iesi din depresie?

Depresie

Postata de AlynLion cu 6 ani in urma.

Cum sa iesi din depresie si din lipsa chefului de viata,a oboselii,lipsei de energie,vointa 0,ambitie 0...:( ?
Se poate scapa de depresie?

Raspunsuri (2)

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 6 ani

Apeleaza la sedintele de psihoterapie si dezvoltare online sau la cabinet. Demersul terapeutic te poate ajuta, astfel:
- Sa intelegi cauzele si mecanismele prin care se intretin manfestarile anxios-depresive. De obicei, stilul de gandire, convingerile despre noi insine, convingerile despre lume si viata sunt cele care genereaza astfel de probleme.
- Sa inveti si sa exersezi tehnici si metode simple de autocontrol mental si emotional, care te vor ajuta sa ai un mai bun control asupra gandirii, antrenand-o sa devina mai obiectiva, precum si stari de relaxare, de detensionare si calm.
- Sa devii mai mai energic, mai performant si cu incredre mai mare in fortele proprii.
- Sa stii cum sa previi aparitia unor probleme asemanatoare.

Sper ca aceste informatii sa iti fie utile. Daca ai nevoie si de alte informatii, imi poti scrie aici sau pe mail-ul personal.

Multa incredere si speranta!

Psih.dr.Gabriela Marin

acum 6 ani

Da, se poate ! Orice boala are niste cauze si niste mecanisme care o sustin. Un psihoterapeut bun te poate ajuta sa rezolvi cauzele si sa inveti alte moduri de a gandi si a relationa. Daca depresia este mai veche, poti apela si la medicamente.