Cum pot trece peste depresie ?

Depresie test

Postata de Utilizator11612279860 cu 3 ani in urma.

Hei, de o perioada lunga de timp ma simt foarte aiurea. Stări anxioase cum ar fi amețeli , gânduri negative . Și nu ma regăsesc...

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 3 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/cum-sa-facem-fata-formelor-usoare-de-depresie_13263

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 3 ani

Buna seara,

Pentru a va trata aceste simtome, puteti apela la sedintele de psihoterapie.
In prima sedinta are loc descrierea simptomatologiei fizice (dureri, simptome corporale) si psihice (anxietate, panica, depresie, fobii) aproximativ ca la medicul generalist, isoricul simptomelor (cand si cum s-au declansat) teste de masurare a simptomelor anxios-depresive si discutarea demersului psihoterapeutic. Daca este cazul, vi se va recomanda si consult la medicul psihiatru.
Medicatia anxiolitica si antidepresiva este indicata in situatia in care, din cauza simptomelor intense si suparatoare, iti este afectata intr-un mod serios functionalitatea, sanatatea fizica si capacitatea de concentrare. Acestea pot ingreuna parcurgerea demersului psihoterapeutic.
Intervenţia cognitiv‑comportamentala a depresiei este o forma de terapie structurata, practica si foarte eficienta. Aceasta formă de terapie abordeaza depresia prin identificarea si disputarea comportamentelor si a stilurilor de gandire, care cauzeaza si mentin depresia.
Depresia trebuie identificata timpuriu si tratata, fiindca poate deteriora viata persoanei, bucuria de a trai, afecteaza capacitatea de munca, deterioreaza relatiile sociale si cu cei apropiati.