Cum pot scapa de depresie si alte frici ?

Depresie

Postata de Romulus cu un an in urma.

Buna seara ! Am 26 de ani si am inceput sa fiu mai atent la toate starile pe care le am. Am inceput o relatie cu fata de ceva timp, dar din pacate e la distanta deocamdata. Lucram mult la a ne cunoaste si a ne descoperi unul pe celalalt. Am observat ca sunt o persoana destul de geloasa (nu neaparat pe cineva anume) si posesiva. Am inceput sa caut mai adanc si sa mi pun intrebari. Mi am dat seama ca totul pornea din copilarie. Lipsa de afectiune, lipsa de incredere (mereu cautare de validare pt actiunile mele), mereu agitat si nu ma pot focusa. Vreau sa lucrez cu mine si sa scap de aceste lucruri care mi sunt piedica in evolutie. De asemenea, vreau sa lucrez si la aceasta relatie. Sunt in UK, iar ea deocamdata e in Romania. A fost de acord sa vina cu mine o perioada, de asta ne am si luat timpul asta sa ne cunoastem mai bine. Vreau sa scap de teama de abandon, de control, de gelozii, de posesivitati si toate gandurile negative. Eu cu ea comunicam destul de deschis si ne spunem, ne intrebam lucrurile care nu ne plac. In trecut am facut multe greseli, si n am bagat in seama importanta lor. Ma refer la a ma ascunde, a insela, a fi exact opusul la aceea ce sunt acum.

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum un an

Bună seara,
Vă recomand psihoterapie cognitiv comportamentala! Citiți despre ea, veți vedea că se aplică în special pentru aceste probleme, în general timpul de răspuns nu este lung – șase luni maxim. Evident, sunteți o persoană inteligentă, open minded, deci nu v-ar fi greu să lucrați cu dumneavoastră. Puteți lucra și online. Toate cele bune!