Cum pot scapa de antidepresive daca am ramas insarcinata??

Depresie

Postata de Utilizator11705474966 cu 2 luni in urma.

Buna ziua dragelor! Am 41 de ani la varsta de 26 ani am fost internata pentru depresie 2 luni intr un spital din strainatate unde am fost diagnosticata cu depresie psihotica. Mi au prescris 2 medicamente Venlafaxina de 75 mg si Aripripazol de 10 mg..totul a fost tinut sub control cu aceasta medicatie pana acum in urma cu 2 3 ani..cand am inceput sa ma doara foarte rau ochii la anumite intervale de timp!! Am fost la psihiatru,am spus problema mea si mi au zis ca este un efect advers,secundar din cauza Aripripazolului..se numeste "efect uitatura in tavan". Acum 2 saptamani am fost si mi a scazut doza la 0,5 mg de Aripripazol seara!!
Suspectez ca sint insarcinata deoarece luna aceasta trebuia sa mi vina menstruatia dar nu a venit! Sint fumatoare de la varsta de 26 ani..aproape un pachet de tigari pe zi!!
Va rog daca ma puteti sfatui din experienta voastra, sau a cunoscutilor ce as putea sa fac referitor la sarcina in cazul in care se confirma!?? Eu iubesc copii!! Ar fi cea mai mare realizare a mea de pana acum!! Dar dat fiind situatia ca iau medicamente..nu stiu daca sa renunt definitiv la ele in cazul in care se confirma sarcina!! ?? Adica mi as dori ca cei care raspund sa se puna in situatia data..si sa mi spuna parerea lor cea mai sincera!! Va multumesc pentru raspuns!!

Raspunsuri (4)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

In primul rand, trebuie sa aveti confirmarea sarcinii pentru care va recomandam un test de sarcina.

Daca sunteti insarcinata si va confruntati cu probleme de sanatate mintala, este important sa luati legatura cu medicul dumneavoastra sau cu un profesionist in sanatate mintala imediat.

Nu incercati sa intrerupeti administrarea medicatiei pe cont propriu fara consult medical, deoarece acest lucru poate duce la efecte secundare serioase atat pentru dumneavoastra, cat si pentru copil.

Medicul va va spune ce este cel mai bine de facut in functie de starea dumneavoastra de sanatate. Este posibil sa va recomande sa continuati cu medicatia, sa o intrerupeti sau sa o inlocuiti cu o alta.

In ceea ce priveste fumatul, este important sa incercati sa renuntati, deoarece fumatul in timpul sarcinii poate cauza o serie de probleme de sanatate pentru copil, inclusiv nastere prematura, greutate mica la nastere si probleme de respiratie.

Cu privire la durerea de ochi, discutati cu medicul. El poate fi capabil sa va recomande un tratament sau o terapie alternativa care ar putea ajuta.

Sanatatea dumneavoastra si a bebelusului dumneavoastra sunt prioritare, asa ca nu ezitati sa cautati ajutorul de care aveti nevoie.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Medicamentele-in-sarcina/utilizarea-antidepresivelor-in-timpul-sarcinii_16275

Utilizator11705474966

acum 2 luni

Va multumesc pentru sfaturi!!! O sa tin seama de ele!!🙏

Clinica Hope

acum 2 luni

Înțeleg că treci printr-o perioadă dificilă și ai îngrijorări cu privire la posibila sarcină și medicamentele pe care le iei. Este esențial să consulți un medic specialist, care să îți ofere sfaturi personalizate în funcție de situația ta medicală. Medicul va putea să evalueze riscurile și beneficiile continuării tratamentului în contextul sarcinii și să îți ofere îndrumare adecvată. De asemenea, este important să discuți cu medicul despre opțiunile de renunțare la fumat. Mult noroc și sper să găsești sprijinul de care ai nevoie în această perioadă.

Utilizator11705474966

acum 2 luni

Va multumesc mult pentru sfaturi!! Doamne ajuta!! Sa iasa totul bine!!