Cum pot scapa de aceste gaze intestinale incotrolabile?

Depresie Gaze intestinale

Postata de Alexandru cu 5 ani in urma.

Buna ziua ! As vrea sa o luam cu inceputul , am varsta frageda de 15 ani , ceea ce nu e ok , dar sper sa rezolv problema... Am dat acum 3-4 luni examenul final de clasa a 8-a si cu aproximativ o luna inainte am inceput sa am aceste "simptome" daca le-as putea numi asa in care sunt prezente gaze intestinale incontrolabile si foarte dese.A venit in acel moment un stres care ma apasa , stresul ca imi trebuia o nota buna.Problema aceasta apare doar in timpul scolii , ceea ce m-a facut sa ma gandesc la o problema psihica , adica in momentul in care m-am asezat jos incepe calvarul... O alta idee ar fi de la chestia ca nu ma pot intelege cum trebuie cu parintii.Chiar in clasele 5-8 nu discutam mai deloc cu acestia si alegeam sa stau 3-4 , 5-6 ore in fata calculatorului alt lucru de facut neac***a.Am stat ok in timpul verii dar acum in clasa a 9-a a inceput si... imi este foarte greu sa stau 6-7 ore in acest fel!
Multumesc celor care incearca sa ma ajute !

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 5 ani

Buna ziua! Iti recomand psihoterapie cognitiv-comportamentala. Risti declansarea unor tulburari digestive majore, cu impact puternic asupra intregului organism! Daca doresti, ma poti contacta la numarul de telefon afisat pentru a discuta.
Toate cele bune!

Ionela

acum 2 ani

Bună ziua, a-și dori să știu dacă fata respectiva a scăpat de această problemă... Deoarece și eu mă confrunt cu această problemă... Va rog frumos dacă doriți să-mi recomandați ceva pentru această problemă, a-și fi recunoscătoare..