Cum pot sa scap de frica a cunoasterea persone noi ?

Depresie

Postata de Utilizator11546521516 cu 5 ani in urma.

Bună ziua ... Am 16 ani și mie frica de a cunoaște persoane noi nu știu ce înseamnă asta dar nu-mi place . Când eram mica mereu eram batjocorită de băieți pentru ca eram timida nu îmi puteam lua apărarea ca acum . În ultimii ani am rupt legătură cu gruptul meu de prieteni și am început sa îmi fac cunoștință cu persoane noi cu care dintre ele sunt fete și am legat prieteni frumoase . Mulți băieți vroiau sa facă cunoștință cu mine eu eram fata drăguță , buna ,cu ochi frumoși unii chiar mă admirau dar eu tot timpul îi țineam în depărtare așa mă simteam eu în siguranta si așa este și în prezent . Mie frica sa am încredere în băieți ..Mie fRica sa le scriu chiar dacă noi am mai vorbit deoarece mie frica ca va arăta mesaje și mă va batjocori ... Mie dacă mie frica scriu unui băiat da pai sa mai fiu intr-o relație . Problema mea este ca nu am încredere în ei pentru ca când eram mica atât de tare mau dezamăgit și batjocorit ca acum nustiu cine mai sunt ... Nu înțeleg ce înseamnă asta . Va rog ajutati-mă

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 5 ani

Buna ziua! Iti recomand psihoterapie cognitiv-comportamentala. Aceasta problema pe care o ai nu se va rezolva cu medicamente sau cu o discutie de doua zile, fiindca are niste radacini adanci, tocmai in copilaria ta si sunt consolidate de un comportament si o gandire distorsionate (ambele) de ani intregi.
Cauta, impreuna cu ai tai, un terapeut bun si mergi la terapie! Succes!