cum iti dai seama ca ai probleme mintale si trebuie sa aplezi la psihiatru?

Depresie Psihologie si psihoterapie

Postata de Utilizator21611547170 cu 3 ani in urma.

cum iti dai seama ca ai probleme mintale si trebuie sa aplezi la psihiatru ?

Raspunsuri (1)

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 3 ani

Bună ziua,

Psihiatrul tratează tulburări precum cele anxioase, afective, de comportament, de personalitate dar mai ales atunci când pacientul prezintă simptome foarte intense, insomnii şi oboseală crescută ziua, anxietate invalidanta, depresie, simptome care perturbă în mod sever funcţionarea socială şi profesională a persoanei, dificultăţi de atenţie şi concentrare, iritabilitate constantă şi intensă, hipersensibilitate, neglijarea igienei fizice, a activităţilor casnice şi a ȋngrijirii persoanelor dependente (ex.: ȋngrijirea copilului). Pe lângă aceste afecţiuni, psihiatrul tratează şi tulburările psihotice (schizofrenia, psihoza maniaco-depresivă). Psihozele sunt boli psihice care afectează profund discernamântul persoanei, produc halucinaţii vizuale, auditive, deliruri mai mult sau mai puţin sistematizate etc..

În ultimele cazuri, persoanele nu ȋşi conştientizează problemele, iar persoanele care suferă de anxietate sunt prea preocupate “fixate” pe simptomatologia psihică şi fiziologică. Persoanele apropiate observa schimbarile in comportament, dispozitie şi apelează la ajutor specializat.
Bine ar fi ca să se recurgă la ajutor de la primele simptome anxios-depresive, la psiholog. Daca aceste simptome se acutizeaza persoana este trimisa si la psihiatru. In cazul psihozelor, din start va apela la psihiatru pentru tratament constant. Pentru a invata sa traiasca cu afectiunea, poate apela ulterior si la psiholog.