Cum imi pot ajuta fiica?

Depresie

Postata de Utilizator11701375754 cu 4 luni in urma.

Bună seara am o fetita de 10 ani și de ceva timp prefera sa stea mai mult singura are momente când ii vine sa plângă și nu dureri abdominale ,nici la școală nu mai are rezultate bune ce poate fi mulțumesc.

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Cateva posibile motive pentru comportamentul si simptomele pe care le descrieti la fiica dumneavoastra sunt:

Schimbari hormonale: La varsta de 10 ani, pot aparea schimbari hormonale care pot afecta starea emotionala a copiilor. Acestea pot cauza modificari de dispozitie si anxietate.

Stres emotional: Intampinarea unor probleme sau schimbari in viata personala a unui copil, cum ar fi probleme la scoala, separarea de prieteni sau familie sau conflictele in familie, pot provoca stari de anxietate si tristete.

Presiunea scolara: Dezvoltarea academica poate pune o presiune asupra copiilor. Daca fetita nu mai are rezultate bune la scoala, ar putea simti frustrare sau anxietate in legatura cu performantele sale.

Probleme sociale: Daca fetita dumneavoastra se simte izolata sau are dificultati in a-si face prieteni, acest lucru poate determina comportamente de retragere.

Probleme de sanatate fizica: Desi mentionati ca nu exista dureri abdominale, este intotdeauna recomandat sa consulti un medic pentru a exclude orice problema medicala care ar putea contribui la simptomele si comportamentul observate.

Va recomandam sa discutati cu fetita, sa-i oferiti un mediu sigur si deschis in care sa se exprime si sa-i aratati sprijinul dumneavoastra. Daca simptomele persista sau se inrautatesc, cel mai bine ar fi sa cereti sfatul unui medic sau psiholog,

Va recomandam sa o programati pe fiica dumneavoastra la un psiholog: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes
sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/depresia-la-copil-si-adolescent_17
sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/simptomele-depresiei-la-copii_11597

Psih. Stefania Budacu

acum 4 luni

Bună seara, s-ar putea să fie o stare de anxietate determinată de… ceva. Ar fi bine s-o duceți la un psiholog – nu psihiatru – cineva care să rezoneze bine cu fetița și fetița să rezoneze cu terapeutul; în felul acesta se va echilibra și a deprinde Abilități de a face față momentelor dificile și în anii care urmează.
Toate cele bune!

Clinica Hope

acum 2 luni

Înțeleg îngrijorarea ta cu privire la starea fetiței tale. Schimbările de comportament și scăderea rezultatelor școlare pot fi semnale că ceva îi afectează starea emoțională și psihologică. Este posibil ca fetița ta să treacă printr-o perioadă de anxietate sau tristețe, iar preferința pentru a fi singură și momentele când îi vine să plângă ar putea fi semnele acestor emoții.

Este important să fii deschisă și empatică cu ea și să încerci să afli ce anume o neliniștește sau o supără. Poate fi util să discutați împreună și să încercați să identificați sursele de stres sau anxietate din viața ei. De asemenea, ar putea fi benefic să solicitați ajutorul unui specialist în sănătate mentală, cum ar fi un psiholog sau un psihiatru, pentru a evalua mai în profunzime situația și pentru a oferi îndrumare și suport adecvat.

Nu ezita să cauți ajutorul profesionist pentru fetița ta și să îi oferiți sprijinul și înțelegerea de care are nevoie în această perioadă dificilă.