Cum găsesc prieteni?

Depresie

Postata de Becky cu un an in urma.

Mereu mi-a fost greu sa îmi fac prieteni. Părinții mei mereu îmi spun să ies afară să nu mai stau pe telefon toată ziua dar nu am cu cine sa mă întâlnesc. La școală nu pot să îmi fac prieteni deoarece toate fetele fumează și se machiază dar mie îmi place să mă joc jocuri video. Ce ar trebui sa fac?

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum un an

Bună dimineața! Ar fi bine să te gândești ce fel de oameni dorești ca prieteni, după aceea să-i cauți; adică: poți să mergi la bibliotecă pentru a cunoaște persoane interesate de cărți și de a citi, poți să mergi în locuri unde există cai pentru a face hipism și vei cunoaște oameni interesați de cai, poți să mergi să faci cățărare, înot, sporturi de echipă – baschet, volei, handbal - arte marțiale etc.
Important este sa stii ce vrei.
Toate cele bune!