Cu ce medicament se poate inlocui Rivotril?

Depresie

Postata de Laszlo cu 2 saptamani in urma.

Nu se gaseste rivotril pe piata cu alprazolam se poate inlocui?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Rivotril este un medicament din clasa benzodiazepinelor, asemenea Alprazolamului, pero acestea nu sunt interschimbabile, deoarece au diferite durate de actiune si pot trata probleme diferite de sanatate.

Cel mai bine ar fi sa discutati cu medicul dvs. despre ce alternative ar fi cele mai potrivite pentru tine.

Nu este recomandat sa inlocuiti un medicament prescris de un profesionist medical fara sa consultati in prealabil un medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/psihiatrie