Conceptia in timpul tratamentului psihotrop al barbatului

Depresie

Postata de Ela L cu 11 ani in urma.

Va rog mult sa-mi spuneti daca putem concepe un copil atat timp cat sotul meu face tratament pentru o depresie majora cu : rispen 4mg/zi, mirzaten 30 mg/zi, depakin 1cp./zi (urmeaza acest tratament de 3 ani si jumatate, in urma unei recaderi de depresie). Va rog foarte mult sa-mi spuneti ce riscuri ar putea fi pentru un viitor copil in aceasta situatie.

Va multumesc din suflet anticipat!
Cu stima,
Ela

Raspunsuri (3)

Psih. Ioana Panculescu

acum 11 ani

Buna seara , cel mai bine intrebati psihiatrul care i-a prescris medicamente ar fi bine ca sotul sa faca si psihoterapie in paralele cu tratamentul

Ela L

acum 11 ani

Imi puteti, va rog, recomanda un psihoterapeut foarte bun unde ar putea merge?

Va multumesc foarte mult!

O seara buna!

Ela

Psih. Stamate Silvia

acum 11 ani

Buna dimineata,

Pentru a identifica in orasul dumneavoastra de domiciliu un cabinet psihologic avizat de catre Colegiul Psihologilor din Romania consultati site-ul www.copsi.ro sectiunea Registru unic Partea II Cabinete.

Este important ca psihologul pe care-l veti alege sa fie atestat in specialitatile psihologie clinica si psihoterapie. Aceste informatii le puteti cauta in coloana I a Registrului.

Mai mult, consider ca ar putea fi de folos pentru inceput si o abordare psihoterapeutica de tip familial, mai ales ca unul dintre punctele de interes de actualitate ale cuplului dumneavoastra este dorinta de a concepe un copil, iar problema psihiatrica a sotului poate reprezenta un factor de vulnerabilizare pentru dinamica relatiei de cuplu.

Sa aveti grija unul de celalalt si nu uitati ca sunteti o echipa!

Silvia Stamate
psiholog clinician si psihoterapeut sistemic de familie si de cuplu

Stamate Mirela-Silvia PRO ANIMA Cabinet Individual de Psihologie
Galati, Str. Siderurgistilor nr. 34, bl. G4, sc. 2, ap. 21
0721245757, [email protected]