comportament jignitor

Depresie

Postata de membru218550 cu 11 ani in urma.

Buna seara.Sotul meu si cu mine ne intelegem bine dar cand e nervos vorbeste foarte urat si ma jignestte in ultimul hal iar eu nu mai suport .Dupa aceea regreta dar eu nu pot uita.Cum pot sa schimb asta?sa-l schimb pe el?

Raspunsuri (8)

Psih. Roxana Olaru

acum 11 ani

Buna seara,

Din pacate nu aveti cum sa il schimbati dvs pe el. Daca el nu doreste cu adevarat acest lucru nu se va schimba. Va pot recomanda sa vorbiti cu el si sa ii explicati cat de mult va afecteaza comportamentul lui agresiv si ce trezeste in dvs. O solutie ar fi aceea de a trece printr-un proces psihoterapeutic in care sa invete sa isi exprime nemultumirile intr-un mod asertiv si non-violent.

membru218550

acum 11 ani

Aveti dreptate ,va multumesc pentru raspuns

Buna ziua

acum 11 ani

Cumparati de la o farmacie homeopata remediul Anacardium CH30 si ii dati suga cate o granula sau ii dati din apa in care ati dizolvat o granula ori in timpul certurilor (ceea ce probabil nu va accepta) ori de 2-3 ori pe luna, preventiv. Daca ajuta repetati la nevoie, daca nu inseamna ca este alt remediu. Insa acest remediu ajuta in cel putin 80% din cazuri la cei care injura fara sa se poata stapani. Remediul costa numai 6 lei.

vio

acum 11 ani

Tigaie ,facalet sau batator de covoare nu ai?

membru218550

acum 11 ani

Nu,Viorel,nu am:).Eu urasc violenta

monica.berceanu

acum 11 ani

hm... se numeste MODIFICAREA COMPORTAMENTULUI. se poate schimba, va trebuie insa f multa rabdare si o persoana care sa va sprijine in demersuri.
ma puteti contacta pt detalii
[email protected]

Lumi80

acum 11 ani

Oameni la nervi spun multe, noi femeile in general ne controlam mai bine cand vine vorba de vorbit vulgar, cred eu. Si sotul meu mai spune cate una gen, ..,,crazy bitch,, si nu neaparat cand e nervos. M-am obisnuit si nu mai pun la suflet, inainte plangeam cate 3 zile. Acum ii spun si eu tot in gluma ,,stupid m.... f....,, Faptul ca ne injuram in engleza nu e o scuza neaparat dar incercam sa ne lasam pt ca avem un copil de 7 luni. Acum daca ne injuram in particular nu mai consideram asta un lucru grav. E ca o descarcare,...te inchizi intr-un loc privat sau la o plimbare si incepi sa-i spui ce te doare si o faci asa cum o face si el. Bine daca e si violent e o problema. Sotul meu se amuza cand eu ii raspund cu aceeasi moneda. Cand e foarte suparat, lucru care nu se intampla prea des, ma jigneste foarte rar si daca o face, o face fara sa ma injure ci spunandu-mi lucruri adevarate ceea ce ma supara si mai tare.

cori

acum 11 ani

nu cred ca il poti schimba,never
si al meu este tot asa
am ajuns la capatul rabdarii
un om care te iubeste nu vorbeste urat
eu eram foarte toleranta,dar acum nu mai pot
ori inebunesc eu ori el