cine e de vina ?

Depresie

Postata de ambiguitate cu 11 ani in urma.

Am fost inselat de prietena mea acuma 2 ani si ceva , insa am pastrat legatura . Eu o iubesc enorm de mult si nu-mi pot lua gandul de la ea , am incercat de 2 ori sa o uit si nu am putut , am revenit le vechiurile obiceiuri , vorbind cu ea.
Povestea incepe cam asa , in urma cu 4 ani am intalnit-o , si am aflat ca are un copil cu cineva , insa tatal copilului a fugit si nu a vrut sa auda de ei 2 ani de zile .
Doi ani de zile a fost minunat nici o cearta , bine poate una mica insa ne impacam in 5 minute, apoi a intervenit in viata lor tatal copilului , am iesit cu el cu ea si copilul in parc si am discutat cu el , el a zis ca nu vrea sa se bage peste noi vrea doar sa fie tatal copilului nu isi doreste o viata alaturi de ea .
Dupa maxim 2 saptamani am aflat ca ea se vede cu el si alte treburi , am decis sa o terminam si sa fie fericit alaturi de el , insa el nu e cel mai cuminte baiat se vede cu altele si se culca cu altele .
Ea pana la urma s-a intors la mine cu pretextul ca nu al mai suporta si vrea sa fim impreuna pentru totdeauna , eu am acceptat , dar dupa 1 luna iar sa intors la el.
Eu fiind plecat in italia 6 luni am revenit in romania , si a vrut iar sa fim impreuna , am acceptat si de data asta si nu a durat mai mult de 1 saptamana ca am aflat ca al vizita pe el.
Uite ca a trecut 1 an jumate si inca tinem legatura pe messenger , vorbind despre cum ar fi sa fim iar in doi , ca pentru ea el nu mai exista in viata lor nici pentru ea nici pentru copil , zice ca ma iubeste ca vrea sa fim impreuna sa cladim ceva in viata , insa ne certam aproape zi de zi pentru ca eu is gelos , ma gandesc daca ea imi zice minciuni si inca se vede cu el , zice ca e vina mea cas gelos trebuie sa imi scot din cap ideea ca ea se va mai intoarce la el , si am decis sa incerc sa nu mai fiu gelos sa fiu mai calm zi de zi si sa trec peste poate ne va fi bine.
Peste o luna trebuie sa plec in romania pentru 2 saptamani , si apoi revenind in italia cu gandul sa vin in octombrie 5 luni sa stau cu ea .
Insa mie frica sa nu o faca si de data asta aceasi chestie ca si turile trecute , mie frica sa fiu inselat din nou , nu cred ca o sa mai suport si de data asta umilinta prin care am trecut de atatea ori .
Mam saturat sa fiu legat de ea sa nu pot manca din cauza gandurilor sa nu pot dormi seara din cauza lucrurilor ce prevad ca se va intampla, eu inca o iubesc si ias da totul din viata mea , insa nu stiu daca ea gandeste la fel.

Raspunsuri (2)

Liviu

acum 11 ani

ambiguitate a scris: "[...] am incercat de 2 ori sa o uit si nu am putut, am revenit le vechiurile obiceiuri [...]"
________________
(cu alte cuvinte, odata decizia luata ezit indelung :)

Rasp.: De cate ori ne simtim neputinciosi, revoltati de neputinta pe care o incercam in raport cu furia, tristetea sau nostalgia care exista in noi, ne otravesc ca un venin, fara ca noi sa putem reactiona(?)
- Raului interior si sentimentului de furie, de tristete sau de nostalgie li se adauga disconfortul neputintei: "Nu numai ca sunt nefericit/ă sau furios/oasă, dar nici nu stiu ce atitudine sa iau, ce sa fac pentru a iesi din aceasta stare."(...)
________________

ambiguitate a scris: "cine e de vina ?"
________________
(...) Atunci, "pentru a iesi din aceasta stare", nu avem altceva de facut decat sa ne indreptam sentimentul nostru de furie impotriva cuiva: tata, mama, scoala, colegii, colegele, prietenii, clientii, profesia, statul, poluarea, criza mondiala.
- Neac***a nici intelegere, nici control asupra vietii noastre interioare, gasim un responsabil in exterior, care serveste de "tap ispasitor" pentru problemele noastre: "Sunt furios pentru ca TU"...; Sunt trist pentru ca VOI...; Sunt revoltat pentru ca LUMEA..."
________________

ambiguitate a scris: "[...] ne certam aproape zi de zi [...]"
________________
Rasp.: Cu alte cuvinte, ne exportam problemele, ne descarcam pe celalalt, nestiind sa ne rezolvam dificultatile noi insine.

(preluarea controlului nu inseamna inabusire, ci constientizare)

Liviu

acum 11 ani

AUTORITATEA DE ACTIUNE* este legata de cunoastere (constientizare) si de facultatea de a numi si diferentia elementele.

________________________
*) Pentru mai multe informatii, vezi (si): //sfatulmedicului.ro/comunitate/sex-si-erotism/orgasm-multiplu-la-barbati_42864