ce sa fac?ajuyor?

Depresie

Postata de Utilizator11526265389 cu 5 ani in urma.

Sunt casatorit cu sotia mea (singura femeie din viata mea) de 11ani (de 21impreuna). A fost diagnosticata cu tulburare afectiva bipolara acum 5ani. Prima data a fost maniacal 2 luni apoi depresiv cateva luni. A doua oara maniacal 4 luni (timp in care nu ma suporta si eram raul din viat ei) depresiv 4 luni. Acum 2018 din februarie iar maniacal, in martie a fost internata 3saptamani deoarece a devenit violenta. Spune ca nu ma mainiubeste ca sunt manip**ator ca sunt raul din viata ei ca manipulez familia ei. Nu maibstiu ce sa fac...sunt foarte instabil si eu..acum ma impac cu situatia dupa aceea imi vine sa plang gandindu-ma la cum am ajuns aici. Am inceput sa iau xanax si bromazepam caci nu mai pot duce singur stresul si depresia in care cred ca sunt. Avem 2 copii si asta ma tine in casa caci altfel as pleca. Din martie pana acjm a avut doar 3 zile in care mi-a spus ca ma iubeste si am facut de 2 ori dragoste..apoi a luat-o de la inceput si a spus ca ma uraste si ca sunt manip**ator si nu a vazut paa acum asta. Nu mai stiu ce sa cred. E maniacala inca?e normala di ceea ce spune e adevaful curat al ei si asa va ramane? Suntem in mai acum....mai dureaza episodul? a iesit din episod si asa simte ea acum si pentru totdeauna????? nu mai stiu ce sa fac ..cum sa ma comport...sufar...am cosmaruri..am atacuri de panica...sunt depresiv.

Raspunsuri (2)

Utilizator11526265389

acum 5 ani

Imi cer scuze pentru greselile de scriere. Telefonul meu nu tasteaza corect literele apasate.Am uitat sa corectez..nu ma aflu intr-o stare placuta-tremur. Ms

Psih. Stefania Budacu

acum 5 ani

Buna seara. NImeni nu va poate spune cat timp dureaza aceste stari. Nu suferiti inutil, nu este ea cea care vorbeste, ci boala. Evident, viata dumneavoastra este dificila, iar pentru copii este si mai greu. Cautati un medic psihiatru foarte bun, care sa o preia si sa ii hotarasca tratamentul. Daca doriti sa mai vorbim, ma puteti contacta si telefonic, la numarul afisat, cat si la adresa de mail stef.budacu@ adresa_web_filtrata
Toate cele bune!