Ce e de facut

Depresie

Postata de Ana-Maria cu 2 luni in urma.

Ma regăsesc în simptome.am facut prima data depresie in 2016,cu recadere in 2022.urmez un tratament cu escitalopram 10mg dimineața,xanax la nevoie.seara am pt somn quetiapina 50mg și gabapentin 100.
Im momentul de fata îmi e foarte greu sa ies din casa.dorm foarte prost,ma trezesc speriata.
Nu știu ce sa mai fac!!!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

In primul rand, este important sa discuti cu medicul tau despre cum te simti. Este posibil sa fie necesara ajustarea dozei de medicament sau adaugarea unui alt tratament. Terapia cognitiv-comportamentala este de asemenea o optiune care ar putea fi utila, aceasta te ajuta sa iti schimbi modul in care gandesti si sa reactionezi la situatii stresante.

Este recomandat sa incerci sa faci miscare in fiecare zi, chiar daca este doar o plimbare pe langa casa. Miscarea fizica poate reduce stresul si poate imbunatati starea de spirit. De asemenea, poti incerca sa iti creezi o rutina de somn regulata si sa incerci sa te relaxezi inainte de a merge la culcare. Alimentatia sanatoasa si hidratarea adecvata pot ajuta de asemenea la gestionarea simptomelor depresiei.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/depresia-tristetea-patologica_18

Clinica Hope

acum o luna

Este bine că urmezi un tratament, dar poate că este necesar să discuți cu medicul tău despre ajustarea medicamentației sau despre adăugarea altor forme de terapie, cum ar fi terapia cognitiv-comportamentală (CBT), care poate fi foarte eficientă pentru gestionarea acestor simptome. De asemenea, un terapeut poate ajuta la dezvoltarea unor strategii de coping pentru a face față fricii și anxietății legate de ieșirea din casă.

Nu ezita să ceri ajutorul unui specialist pentru a găsi cele mai bune soluții pentru tine. Sprijinul și consilierea pot face o mare diferență în procesul de recuperare.