ce e de facut in acest caz incredibil?

Depresie

Postata de dorian2011 cu 12 ani in urma.

Parca sunt intr-un vis, de aproape 6 luni de zile stau sechestrat la domiciliu deoarece s-a pus pret pe capul meu. Dupa prima zi cand m-am prins ca am fost urmarit, am fost la politie in acea zi dar mi s-a spus ca nu pot face nimic, am ales varianta de a nu mai iesi din casa cu toate ca in jurul blocului se fac presiuni si intimidari pentru a ma face sa cedez psihic. Am inteles ca daca stai un an de zile si nu iesi din casa s-ar putea sa te lase in pace, oare o fi adevarat? as dori daca se poate niste sfaturi pentru a nu ceda psihic, mai ales ca si in cursul noptii deoarece stau la parter zgomotele facute nu prea ma lasa sa dorm.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Multumesc anticipat !

Raspunsuri (25)

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Dr. Haus

acum 12 ani

Sfatul cel mai bun este sa vorbesti cat de curand cu un medic psihiatru si cu cineva din familie sa te ajute in aceasta situatie! Medicul poate sa vorbeasca cu acei oameni si sa te tina pe tine intr-un loc ascuns de ei, pana se rezolva problema. In locul acela nu o sa mai fii nevoit sa stai noaptea de veghe pentru ca e pazit ca sa nu iti faca nimeni rau. Neaparat vorbeste cu cineva din familie! Succes!

dorian2011

acum 12 ani

pai stau cu parintii si cei care imi vor raul ma urmaresc de atunci zi si noapte deci nu prea am unde sa plec fara sa stie ei.

Dr.

acum 12 ani

Vorbiti cu parintii dvs. Rugati-i sa vorbeasca cu acel domn, medic psihiatru, care va poate proteja de cei rai. Stiu ei ce sa faca, nu va ingrijorati.

dorian2011

acum 12 ani

care domn care ma poate proteja de cei rai?

TataNicu

acum 12 ani

Dg. Schizofrenie (312)

dorian2011

acum 12 ani

stiu ca pare de necrezut, dar asta este adevarul. apropo iau de cateva zile 5 HTP si am mai luat din cand in cand xanax, dar de vreo 2 zile am niste dureri surde la ceafa care parca ma tin ca intr-o menghina si parca si vederea este putin afectata, poate fi de la faptul ca nu prea am avut contact cu lumina soarelui?

TataNicu

acum 12 ani

Dg. Hipertensiune arteriala (453)

Mihaela22120678

acum 12 ani

Trebuie neaparat sa iei un tratament serios pentru acuzele de care suferi. Nu e suficient xanaxul si 5HTP, trebuie sa te consulti cu un psihiatru, ar fi bine ca parintii tai sa caute pe cineva dispus sa vina acasa sa vorbesti cu el, daca vrei sa eviti iesirea din casa. Multa sanatate!
De unde esti? Unde locuiesti?

dorian2011

acum 12 ani

esti medic psihiatru?

TataNicu

acum 12 ani

Dorian, du-te cu pluta! Pe cine vrei sa pacalesti?
Simptomatologia descrisa de tine este prea exacta, verifica-i pe alti, te rog!

dorian2011

acum 12 ani

Da este foarte exacta si nu ti-as dori sa treci prin ce trec eu, dar ma rog asa suntem obisnuiti, sa nu credem pana nu vedem sau traim asa ceva. Totul este sa nu uiti ca traim in Romania. Te uiti la stiri sa vezi ce se intampla in tara asta?

Psih. Ulmeanu Lelia-Camelia

acum 12 ani

Buna ziua,

Va sugerez consultul unui medic psihiatru si sprijinul familiei,...va vor fi de mare ajutor!

Cu bine.

dorian2011

acum 12 ani

hm, problema este ca si parintii s-ar putea sa fie controlati de ei, sunt batrani si cred ca ar ceda usor la presiuni.

Mihaela22120678

acum 12 ani

Nu, parintii sunt primii in care trebuie sa ai incredere. Ei nu te vor trada niciodata si tine minte ca orice parinte doreste binele copilului lor. Apropo de asta, ei stiu prin ce situatie treci? Si ce spun despre asta?

dorian2011

acum 12 ani

da, poate asa este, dar mamele care arunca sau abandoneaza copiii oare doresc tot binele lor?

Tibi

acum 12 ani

Specific romanesc.
Saracul om spune ca e terorizat de un grup de manelisti/melteni ,nu poate iesi din cauza infractorilor si voi cu specificul romanesc ii spuneti sa mearga la psihiatru,sa ia tratament..........
Pai geniilor spargatori de coduri de la NASA / Pentagon eu ma intreb dupa ce se imbuiba cu somnifere si alte tranchilizante infractori vor lua aminte .....HOPA S_A TRATAT PRIETENUL NOSTRU HAI SA IL LASAM SA IASA DIN CASA.

susana

acum 12 ani

De unde esti si cati ani ai? ce ai facut de esti urmarit si de cine?

yaxela

acum 12 ani

Dorian.Ori esti pecat cu pluta ori te plictisesti si in lipsa de ocupatie ai intrat pe sit-ul asta . Eu inclin sa cred in a doua varianta.Hai sa fim seriosi! Cati ani ai?

dorian2011

acum 12 ani

dar tu Aishaa, cine esti?

Pag 1 din 2