Cauzele depresiei?

Depresie

Postata de Utilizator21611547170 cu 3 ani in urma.

Cauzele depresiei care sunt?

Raspunsuri (3)

Admin SfatulMedicului

acum 3 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul de familie. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/depresia-o-boala-periculoasa-nu-ignora-niciodata-simptomele-ei_15581

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 3 ani

Bună ziua,

Depresia este cauzată de factori diverişi. Aceşti factori pot fi:
- comportamentali – diminuarea hobbyurilor, reducerea momentelor plăcute, creşterea numărului de evenimente stresante (ca de ex.: sarcini diverse şi solicitante la serviciu pentru care poate fi necesar sa ramâneţi peste program, schimbarea locului de reşedinţă la care trebuie să vă adaptaţi ȋntr-un timp scurt, naşterea copilului ȋntr-un moment neplanificat, schimbari pentru care nu va simţiţi pregatit(ă);
- cognitivi - modalitati de gândire distorsionate şi dezadaptative despre viaţă, sine şi ceilalţi;
- interpesonali- ar putea reprezenta conflictele din relaţiile interpersonale, lipsa suportului din partea apropiaţilor, divorţ etc.
- biochimici – predispoziţia genetică familială ori biochimia actuală a creierului dvs. (de ex.: perioada post partum).

Uneori, depresia este declanşată de factorii din una dintre aceste domenii de funcţionare, însă poate fi cauzată şi de combinarea mai multor factori.
Pentru invesitgarea simtomelor şi a factorilor care pot declanşa, menţine sau agrava depresia, apelaţi la psiholog.

Utilizator21611547170

acum 3 ani

societatea tot include??