Caut iubită?

Depresie

Postata de Alexandru cu 9 luni in urma.

Ce pot să fac să îmi găsesc și eu iubită.Vreau și eu o persoană care să mă placa așa cum sunt.

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 9 luni

Buna ziua! Ca sa gasesti persoana potrivita (fiindca nu vrei pe oricine, corect?), ar fi bine sa iti faci o lista care sa contina caracteristicile persoanei dorite (fizic, emotional, educational, religios, cultural, financiar etc). Apoi reiei lista si verifici la ce poti face concesii si care sunt acestea - de ex: daca ai scris initial ca vrei blonda cu ochi albastri, este musai sa fie asa, sau poti accepta si altfel?
Apoi fa alta lista, in care treci, in aceeasi ordine, caracteristicile tale, pentru o mai usoara comparatie - de ex: daca esti sportiv trebuie sa fie si ea sportiva, sau consideri ca ai putea fi cu o fata sedentara? Daca tu esti statornic intr o relatie, ai fi de acord sa fii cu o fata nestatornica? Etc
Astfel, la sfarsit, vei avea practic o "grila", care te va ajuta sa pierzi mai putin timp cu persoane nepotrivite si, speram ca te va scuti de suferinte...
Toate cele bune!