Am obosit ! Dzeul meu a murit ?

Depresie

Postata de Aurelian cu o luna in urma.

Am asezat problema mea aici la depresivi desi ceea ce vreau sa fac are conotatii logice . Sunt sigur ca va fi citita , ca vor exista pareri contra dar si PRO .

Am esuat in a'mi lua zilele printr'un soi de spânzurare sufocare in genunchi legat de gat cu o coarda de alpinism. De 2x am încercat , m'am dus intr'o stare de inconstienta si tot de doua ori m'am trezit : odata plin de sange din nas si a doua oara vânat si cu lovituri multe pe fața si frunte . N'am reușit .

Acum planuiesc 2 cutii de Forbless 37,5 asociate cu 2 3 capse de STILNOX inainte. Ar trebui sa ajunga pentru un somn lin iar convulsiile sau coma sa nu le mai simt !

Explicatie : Am boala DENISEI copila de lautareasca/manele moarta tanara la 20 si de ani de hepatocarcinom ... un cancer hepatic care a aparut din suparari, nopti pierdute la servici , cateva tigari ( 6-13/zi) , cate o bere... nimic cu abuz !

Sunt singur, am o varsta(peste 40 bine), imi traiesc parintii , mai am ceva bani (cateva mii de euro) care nu'mi sunt de ajutor ! Sunt bolnav incurabil ! Am Cancer la ficat , inca operabil (tumoarea are 37 mm) dar fara ca cineva sa si vrea sa o scoata desi am fost la spitale fara numar : IRO IASI, Spiridon IASI , IOB Bucuresti , SMU Bistrita . NU sunt sanse ! Doctorii inca ma mint cu diagnostice ieftine , mie mi e rau , mananc doar daca am in buzunar Metlocropramid mintea mi'e praf iar logica e simpla :

Vreau sa mor DEMN acum nu chinuit intr'o balta de urina si fecale ... !
Stiu , suna grotesc , as vrea sa mai traiesc dar NU MAI POT ! Am 7 luni de chin ! Cat ar mai putea fi ? Maxim inca 6 - 9 !

Offf , is plin de regrete , de neîmpliniri si de durere , sila si dispret .

Cu toții suntem praf în vânt ,
O slova fără de cuvânt,
Humă'n țărână,un suflu plin de duh,
O rugăciune în văzduh...

Cu toții suntem viers de dor,
Un spic în lanul de pe'ogor,
O odă,psalm de slavă, cânt,
Cu toții tot o cruce pe mormânt ...

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Este clar ca va confruntati cu o durere intensa si ca simtiti ca ati epuizat toate optiunile. E important sa stiti ca nu sunteti singur si ca exista ajutor disponibil, chiar si in aceste momente atat de intunecate.

Va recomandam sa vorbiti cu cineva de incredere, fie ca este un prieten, un membru al familiei sau un specialist in sanatate mintala. Ei ar putea sa va sprijine si sa va ofere ajutorul necesar pentru a trece prin acest moment.

Intelegem ca va simtiti fara speranta acum, dar poate ca exista inca modalitati de a gasi o modalitate care sa va aduca macar putina alinare.

Nu trebuie sa treceti prin asta singur. Orice ati decide, este bine sa luati in considerare sa vorbiti cu cineva care va poate ajuta.

E ok sa cereti ajutor si este important sa faceti acest pas, chiar daca totul pare imposibil de suportat in acest moment. Exista organizatii si linii telefonice de criza care sunt disponibile non-stop pentru a va asculta si sprijini.

Durerea dvs. este reala si semnificativa, dar merita sa explorati orice posibilitate de ajutor.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/lucruri-esentiale-de-cunoscut-despre-suicid-si-comportamentul-suicidar_18033
sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/prevenirea-actelor-sinucigase_9950

Clinica Hope

acum 4 saptamani

Îmi pare rău să aud că treci printr-o situație atât de dificilă. Este evident că te confrunți cu dureri și suferințe enorme, atât fizice cât și emoționale. Nu pot să îți imaginez complet prin ce treci, dar vreau să îți spun că nu ești singur și că există ajutor și suport, chiar și în cele mai întunecate momente.

În momente ca acestea, este foarte important să vorbești cu cineva despre cum te simți. Fie că este un prieten, un membru al familiei, un terapeut sau un consilier, discutarea sentimentelor tale poate aduce un oarecare grad de alinare și te poate ajuta să vezi lucrurile dintr-o altă perspectivă. Poate părea că nu există soluții sau speranță, dar să știi că există întotdeauna opțiuni și resurse disponibile pentru a ajuta în astfel de situații.

E important să te gândești că decizia pe care o iei acum ar putea avea un impact asupra celor dragi ție. Chiar dacă te simți singur, există întotdeauna oameni care te iubesc și cărora le pasă de tine.

Te rog să încerci să cauți ajutor profesional sau să discuți cu cineva în care ai încredere. Există și linii de ajutor pentru situații de criză și pentru persoane care trec prin depresie sau gânduri suicidare. Nu trebuie să treci prin asta singur.

Amintește-ți că, chiar și în momentele cele mai întunecate, există întotdeauna o rază de speranță. Meriți să primești ajutorul și sprijinul necesar pentru a trece prin această perioadă dificilă.