Am O Fetta De 12 Ani Dincauza Ca Avem Probleme Eu Cu Tatal Ei Ea A Inceput Sa Gindeasca Negaativ?

Depresie Depresie nevrotica Disfunctie sexuala indusa de SSRI Tulburari afective sezoniere Tulburari psihice Depresie postnatala Depresie majora Distimia Psihoza depresiva
+6
Vezi toate grupurile

Postata de Utilizator21602140090 cu 3 ani in urma.

ce sfaturi imi puteti da in legatura cu fetita mea este foarte nervoasa si se gindeste ca este o problema pt toata lumea adica ca ea nu este buna de nimuc si multe altele

Raspunsuri (1)

Psih. Paraschivescu Carmen

acum 3 ani

E foarte posibil ca aceasta să fie cauza, dacă ”probleme” înseamnă că vă certați sau că există probleme de relaționare evidente. E perioada cînd se structurează personalitatea, e foarte important ca acum să vedeți ce suferință sufletească poate avea. Dacă totuși ambii părinți sînteți suportivi cu ea, atunci investigați mai în amănunt să nu fie ceva probleme la școală, cu colegii. Și fenomenul hărțuirii psihologice e unul serios în zilele noastre.