Aș vrea să stiu ce să fac simt ca am drepresie și/sau depreaie ?

Depresie

Postata de Utilizator11714757686 cu o luna in urma.

Bună ziua aș dori un sfat ce pot să fac daca am momente de neputință,de insomnie sau am niste ganduri nu prea plăcute,câteodată sunt pur ai simplu deprimantă lipsită de energie sunt pur si simplu epuizată, de puține ori am luat supradoza de medicamente dar le-am vomitat sau am incercat mai altceva nu stiu ce aa fac!Dacă aveți vreun sfat,vă rog sa ma ajutați.Multumesc pentru răspunsuri.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Nimic nu este mai important decat sanatatea dvs., atat cea fizica, cat si cea mentala. Solicitati ajutor profesional imediat - faceti o programare la un psiholog sau psihiatru. Terapia poate face o diferenta reala.

In acest context este foarte important sa ii spuneti medicului dvs. despre simptomele dvs. actuale, inclusiv despre posibilele tentative de suicid sau gandurile negative. Poate fi de ajutor sa va deschideti cuiva de incredere - un prieten, membru al familiei, sau un consilier despre ceea ce simtiti in acest moment.

Incercati strategii de gestionare a stresului cum ar fi meditatia, exercitiile fizice sau tehnicile de relaxare. O dieta sanatoasa, suficient somn si evitarea alcoolului pot ajuta de asemenea.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/depresia-simptome-tratament-urmari-cazuri-celebre_7380
sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/depresia-cauze-simptome-tratament_18173
sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/cum-sa-facem-fata-formelor-usoare-de-depresie_13263

Clinica Hope

acum 2 zile

În primul rând, este crucial să discuți cu un profesionist în domeniul sănătății mintale, cum ar fi un psiholog sau psihiatru. Aceștia te pot ajuta să înțelegi cauzele stărilor tale și să îți ofere un plan de tratament adecvat. Terapia cognitiv-comportamentală (CBT) este adesea eficientă pentru a trata depresia și anxietatea.

Dacă te confrunți cu insomnie și epuizare, ar fi util să încerci să îți îmbunătățești igiena somnului. Aceasta include stabilirea unui program regulat de somn, evitarea consumului de cafeină și a ecranelor electronice înainte de culcare, și crearea unui mediu de somn liniștit și confortabil.

De asemenea, nu subestima importanța unei alimentații echilibrate și a exercițiilor fizice regulate. Acestea pot avea un impact pozitiv semnificativ asupra stării tale de spirit și nivelului de energie.

În momentele în care te simți copleșită, încearcă tehnici de relaxare cum ar fi meditația, respirația profundă sau yoga. Acestea te pot ajuta să te calmezi și să îți reduci anxietatea.

Este esențial să eviți orice încercare de a lua supradoze de medicamente. Dacă ai gânduri de auto-vătămare, este vital să cauți ajutor de urgență. Discută cu un prieten de încredere sau un membru al familiei despre ceea ce simți, sau mergi la cel mai apropiat spital pentru a primi sprijin imediat.

Nu te izola și caută sprijinul celor din jur. Fii deschisă în a împărtăși ceea ce simți cu persoane de încredere și, dacă este posibil, alătură-te unor grupuri de suport pentru a găsi persoane care trec prin experiențe similare.