intoxicare cu FENCICLIDINA

Dependenta de medicamente

Postata de DUMITREL cu 12 ani in urma.

1) ii poate fi dat cuiva fara sa stie FENCICLIDINA ,
2) in cat timp de la administrare isi face efectul
3) dupa o doza letala , 2 sapt in coma , cat dureaza pana organismul revine la normal

Raspunsuri (4)

da

acum 12 ani

Cred ca se poate da fara ca cineva sa stie pt ca se poate administra si oral.Scrie pe Google ''''fenciclidina'''' si gasesti mai multe informatii. Din cate vad este vextrem de toxic si nu este recomandata folosirea ca analgezic. A fost scos de pe piata si nu se mai fabrica.
Forme de prezentare si comercializare
- sub forma pura, fenciclidina se prezinta ca o pulbere cristalina alba; din cauza incompletei purificari in procesul de fabricatie, pulberea este colorata de obicei in cafeniu pana la brun siare consistenta variabila (de la pulbere la masa lipicioasa);
- comprimate sau capsule;
- solutie;
- pulbere amestecata cu material vegetal (marijuana, tutun, patrunjel, menta, oregano).
Modalitati de consumSus
- oral - comprimate si capsule (de diferite forme, culori si marimi, cu un continut de 1 - 6 mg);
- injectabil (i.v.);
- fumat (in amestec cu material vegetal - cea mai obisnuita modalitate de administrare; tigara se imbiba in lichid si apoi se fumeaza);
- prizare (pulberea).

DUMITREL

acum 12 ani

multumesc pentru raspuns si totusi daca presupunem ca cineva i-a dat la ora 20 efectul s-a produs dimineata la ora 06( a intrat in coma ) este posibil un interval asa de mare tinand cont ca nu a prezentat in acest timp nici un simptom , a dormit.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Fenciclidina este o substanta ilegala. Exista produsi chimici cu efecte similare: PCE (etilciclidina), TCP (tenociclidina), PCPY (PHP, roliciclidina). Etilciclidina, roliciclidina sitenociclidina sunt, de asemenea, incadrate in tabelul I - droguri de mare risc, al Legii I 143/2000, in Romania. concentratii sanguine sub 10 ng/ml determina efecte comportamentale; nivelele sanguine intre 30-100ng/ml sunt asociate cu psihoze toxice; nivelele mai mari de l00ng/ml determina de obicei coma, putand surveni chiar moartea din cauza complicatiilor (convulsii si deprimare respiratorie).

luminita

acum 11 ani

cu 2 ani in urma am fost intoxicta, dar nu stiu cu ce. as vrea ca specialistii sa-mi dee un raspuns. aveam in burta un meteorizm puternic, halucinatii, in stomac era fierbinte, ameteli mari, tremur, mare putere de lucru, insomnie,