dependenta

Dependenta de medicamente

Postata de deffy20 cu 11 ani in urma.

Buna seara! Nu mai stiu pur si simplu ce e de facut..am varsta de 16 ani si am inceput o relatie cu un tip de varsta mea care se drogheaza de ceva vreme. A inceput cu tot felu de substante de tras pe nas, mai apoi a continuat si cu legale si marijuana dupa care a ramas doar la trasul pe nas si din cand in cand fumat. Are perioade cand e foarte confuz si nu stie ce face, nu-i pasa de nimeni si de nimic, are o stare de negare asupra tuturor lucrurilor rele din jurul lui, e constient in legatura cu dependenta asupra drogurilor, isi doreste intr-un fel sa schimbe ceva, dar tot la droguri ajunge. El priveste drogul ca fiind sursa lui de energie care-l face sa se simta bine si fericit si nu are de gand sa renunte prea curand la ele. A fost internat de 3 ori in centrul de dezintoxicare, iar de fiecare data cand a iesit de acolo s-a reapucat. Am incercat sa-l ajut si eu si parintii lui, dar fara rost.. i-a fost confiscat telefonul, parintii nu i-au mai dat niciun ban, nu l-au mai lasat afara din casa fara sa stie exact cat sta si unde merge, insa tot gasea o usita de scapare pentru a face rost de substante. Din pacate, relatia noastra s-a sfarsit acum o saptamana. Problema principala a fost ca i-am tinut la curent pe parintii lui in legatura cu aproape tot ce face, de unde facea el rost de bani .. pot spune ca pe de-o parte l-am sustinut, adica nu i-am interzis niciodata sa se drogheze dar nici sa exagereze. Bineinteles ca el nu a realizat ca eu defapt i-am vrut binele si ca vreau sa-l ajut in continuare; el a crezut ca vreau sa-i fac un rau tinandu-l departe de droguri si spunandu-le parintilor lui despre situatia lui zilnica la scoala (eram in aceeasi clasa). Tin la el enorm si nu vreau sa-l las sa se distruga in continuare. Poate am facut o greseala ca le-am zis parintilor lui ce facea, dar am incercat sa-l ajut intr-un fel sau altul . Voi ce parere aveti? Ce ar fii de facut de acum inainte? Ideea e in felul urmator, nu vreau sa renunt la el si as face orice sa pot sa-l ajut in continuare.

Raspunsuri (5)

EMA_S

acum 11 ani

buna.
Am citit mesajul tau,care ma impresionat.Daca vrei o parere,ti-o pot da.
E o lupta fara final fericit.Asa ca.......renunta.
O zi frumoasa!

deffy20

acum 11 ani

am avut o relatie bolnava.. eram exact ca dadaca lui. poate ai dreptate, e mai bine sa renunt, dar tot sper ca o sa isi revina mai devreme sau mai tarziu...

Dependent007

acum 11 ani

sincer...nu cred.cunosc foarte multi oameni care sunt la fel ca el...uitate la commu meu..si os a vezi ce simte si el...te pwp

selena

acum 11 ani

Draga mea, esti foarte tanara, ai nevoie de un baiat care sa te protejeze, care sa-si doreasca sa fii fericita si sa faca tot ce sta in puterea lui sa-ti fie tie bine, acesta este omul care te iubeste! Ai rabdare, el va veni intr-o zi si il vei recunoaste imediat, e jumatatea ta, e cel care simte ca binele lui e si binele tau!

delir

acum 11 ani

simplu.... iboga