Nevoie de psiholog ?

Dementa Depresie Depresie majora Psihoza depresiva
+1
Vezi toate grupurile

Postata de Utilizator11532725682 cu 5 ani in urma.

Sunt căsătorită si am 2 copii , soțul ma iubeste si credeam că si eu pe el si totul mergea intr-o directie buna pana când l-am cunoscut pe el, el care a schimbat aproape totul la mine si pe care încerc de 1 an de zile sa il uit si nu reușesc. El este la randu-i părinte si isi iubeste foarte tare copiii, probabil si sotia si nu stie nimic despre sentimentele mele pt el sau poate bănuiește, dar nu am discutat vreodată despre asta.Toate bune pana aici, doar ca eu nu reusesc sa nu ma mai gandesc la el, sentimentul de vinovăție fata de soțul meu nu-mi da pace ( pentru ca ma gandesc la in alt barbat asa cum ar trebui sa ma gandesc doar la el) si nu stiu cum sa rezolv problema. Am lucruri mai importante de făcut decât să mă gândesc in fiecare minut la el si cu toate astea nu reusesc sa ma adun sa-mi vad de viata mea in continuare. Ce sa fac? Cum sa il uit?

Raspunsuri (3)

Psih. Stefania Budacu

acum 5 ani

Buna ziua. Va recomand, in primul rand, psihoterapie cognitiv-comportamentala - va va ajuta si sa va intelegeti mai bine cum functionati la nivel de afecte, ganduri si comportamenteș in al doilea rand, va recomand sa NU mai incercati sa NU va ganditi la acea persoana (cu cat veti incerca mai muolt, veti reusi mai putin!). Daca doriti sa discutam, ma puteti contacta si la adresa de mail stef.budacu@ adresa_web_filtrata
Toate cele bune!

Utilizator11532725682

acum 5 ani

Multumesc pentru raspuns ! Nu inteleg foarte bine ceea ce imi propuneți, dar daca se poate face acest lucru online ar fi minunat pt ca n-as avea cum sa merg la un psiholog- cum sa justific lipsa mea de acasa? Ce sa le spun copiilor si soțului? Ca plec...unde? In alta ordine de idei, da, cu cât încerc mai tare sa-mi iau gândul de la el si sa-mi vad de treaba, cu atât mai intens revine în mintea mea si nu-mi da pace. A trecut atât de mult timp si am tot sperat ca "ochii care nu se vad se uita ". Nu si in cazul meu. Ajutati-ma, va rog, sa imi vad de viata mea!

Utilizator11561098359

acum 4 ani

Ai avut vreo relație intima cu aceea persoana? Locuiește aproape de tine?