BBuna ,bebe de 1 an A fost diagnosticat cu rahitism secherial, se mai poate rezolva problema ?

Deficit vitamina D

Postata de Iulia cu 7 luni in urma.

Buna , bebe de 1 an am fost cu el la medicul de familie si mi a spus că are plagiocefalie si rahitism sechelar
A tras cu mâna pe capul lui bebe Si a simțit niște damburi
Se mai poate modela capul lui bebe
Se vor duce acele damburi?
Am programare la ortoped dar îmi este si frica de ce imi va spune

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Rahitismul este o afectiune cauzata de deficienta de vitamina D, calciu si fosfor, care duce la o dezvoltare anormala a oaselor. Tratamentul consta de obicei in administrarea de suplimente de vitamina D, calciu si fosfor, sub indrumarea medicului specialist. Este important sa discuti cu medicul ortoped in privinta optiunilor de tratament si prognosticului in cazul rahitismului sechelar.

In ceea ce priveste plagiocefalia, aceasta este o afectiune caracterizata de deformarea asimetrica a capului bebelusului. De obicei, tratamentul pentru plagiocefalie implica remodelarea capului prin intermediul pozitionarii corecte a bebelusului in timpul somnului si efectuarea unei terapii fizice adecvate sub indrumarea unui specialist. Ideal ar fi sa discuti despre aceste probleme cu medicul ortoped.

Este natural sa te ingrijorezi cu privire la ce ti se va spune la urmatoarea programare, dar comunicarea deschisa si sincera cu medicul tau este esentiala pentru a primi cele mai bune ingrijiri si sfaturi. Incearca sa impartasesti toate preocuparile pe care le ai, astfel incat medicul sa poata sa te linisteasca si sa iti ofere informatiile si recomandarile necesare.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Vitamine-si-minerale/rahitismul-deficitul-de-vitamina-d-la-copii_5168

Iulia

acum 7 luni

Păi se mai poate modela capusorul daca a trecut de 1 an? Am primit tot felul de păreri ca nu s ar mai putea modela ca ramane asa turtit