vitamine

Deficiente minerale si vitamine

Postata de onutza18 cu 13 ani in urma.

am 18 ani,1,69 inaltime,50 kg cred ca sunt prea sp***a dupa ce termin pilulele vreau sa iau niste vitamine sa ma ingras,ce imi recomandati,medicul de familie mi-a recomandat vitamax+calciu D3,astept raspuns

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Referitor la dorinţa d-voastră de vă îngrăşa (alţii doresc să slăbească şi nu pot ) vă precizez următoarele principii :
1 . Creşterea şi desvoltarea organismului uman este influenţată de factori endogeni ( factorul genetic şi glandele cu secreţie internă ) şi de factori exogeni ( mediul încojurător , alimentaţia echilibretă ca principii alimentari , bogată în fructe şi legume deci în vitamine şi săruri minerale , precum şi educaţia fizică şi sportul )
2 . Organismul nu trebuie forţat dacă nu aveţi nici o suferinţă , metabolismul propriu al organismului va reglementa armonia pe care o doriţi , după această frumoasă vârstă de 22 ani .
3. Creşterea în înălţime se încheie la 18--22 ani ,(scheletul) oasele se îngroaşe fiind însoţite şi de creşterea în greutate ,după această vârstă . .
4. Dacă ţineţi seama de aceste principii ( cosultând şi articolele privind alimentaţia raţională )
Creşterea d-voastră în greutate va urma o curbă ascendentă conform vârstei
Acesta este motivul pentru care colegul medic v -a prescris (probabil la cererea d-vs) numai acele vitamine ,care dealfel sunt bune pentru orice organism .
Cu sănătate Dr. Emil Otesteanu

Darius

acum 13 ani

Vitaminele nu au rolul de a ingrasa ci pt o buna functionare a organismului...eventual pt o buna dezvoltare a metabolismului un complex de B injectabil caci oral poti sa uiti.
Parere mea e sa incerci sa mananci mai multi carbohidrati (cartofi,orez,paine,paste...etc) si un supliment care cu siguranta ai nevoie ZMA(zinc magneziu-aspartat) da un click pe google si gasesti de exempu de aici: http://www.shopmania.ro/magazin~online-produse-naturiste-diverse~produs-zma-zinc-magneziu-vitamina-b-60-capsule-scitec-nutrition~p-9072968.html