Vitamina a

Deficiente minerale si vitamine

Postata de mayb_e cu 13 ani in urma.

Cand spuneti ca e cal mai bine sa iau suplimentul de Vitamina A , inainte sau dupa masa/ dimineata sau seara ?

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 13 ani

Cel mai indicat moment pentru administrarea vitaminelor este dupa masă. Fiind substanţe organice, vitaminele sunt mai bine absorbite în prezenţa alimentelor şi mineralelor. Din cauza faptului că vitaminele sunt solubile în apă, sunt rapid eliminate prin urină, administrarea lor dupa fiecare masă importantă a zilei (mic dejun, dejun şi cină) este mai indicată.
Pentru a obţine cele mai bune rezultate, este indicată administrarea vitaminelor după masa de prânz, care de obicei este cea mai consistentă

Dr. Chirila Ioan

acum 13 ani

Vitamina A este liposolubila si se absoarbe in prezenta grasimilor si a secretiei biliare - deci, ideal e sa fie administrata dupa o masa consistenta.