VITAMAX

Deficiente minerale si vitamine

Postata de adipit cu 12 ani in urma.

Am 18 ani inaltime 1.75, 53 kg. Vreau sa stiu daca e vreo problema daca iau VITAMAX . Analizele sunt bune (acum 1 an ) Am fost si internat am fost racit (pleurita) iar dupa ce m-am vindecat medicul mia recomandat vitamax. Am luat upa ce m-am externat. Nu am avut probleme. Exista vreo problema daca mai iau si acum vitamine chiar daca analizele sunt bune? Ieri cand am fost la farmacie doamna mia zis ca vitamax sunt prea tari si sa iau eurovita. Ce sa cred? Sunt bune vitamax ? Poate sa imi faca rau ?

Raspunsuri (6)

vax12

acum 12 ani

Salut,
din start spun ca nu sunt medic, deci imi exprim o simpla parere. am citit in ultima perioada mai mult despre chestiunea vitaminelor, chiar ieri un articol din ultimul numar der spiegel, iar concluzia spre care merg metanalizele este urmatoarea: daca la analize nu ai deficite evidentiabile, vitaminele fie nu fac nimic, fie pot chiar dauna. doar doua exemple - studiile au aratat ca la barbatii de varsta a treia consumul de vitamina E, considerata a fi profilactica pentru cancerul de prostata, ingestia ei zilnica in doze mari a crescut de fapt incidenta cancerului de prostata. la fel, ani la randul se recomanda fumatorilor sa ia suplimente de caroten si vitamina A, ca dupa un studiu replicat sa se afle ca de fapt mureau mai multi la acest regim "sanatos".
pentru mine analiza datelor m-a dus la concluzia: cata vreme nu am deficite in analize, fara suplimente inutile. corpul tau e capabil sa le absoarba din alimentatie. si nici nu sunt vitaminele profliactice pentru alte raceli....

adipit

acum 12 ani

Deci ce sa cred din ce mi-ai spus.Nu imi fac rau?

vax12

acum 12 ani

daca chiar vrei sa le iei nu au ce rau sa iti faca. si chestia cu vitamine "prea tari" e o exagerare. daca medicul alea ti le-a recomandat, de ce sa te complici cu alte pareri. mergi pe mana lui.

adipit

acum 12 ani

Da asa e rau nu au ce sa faca asa m-am gandit si eu dar cum imi poate raspunde un medic aici pe sfatul medicului ? unde sa postez intrebarea asta aici pe site?

Medic Epuran

acum 12 ani

Puteţi administra Vitamax sau Eurovita fără grijă dar ar fi recomandată şi o alimentaţie mai consistentă.

adipit

acum 12 ani

Va multumesc ! Poate sa afecteze si scaunul? De ceva vreme am un scaun negricios si lucios si am o respiratie urat mirositoare. m-am cam speriat citind pe internet despre melena "Melena consta in eliminarea unui scaun negru si lucios precum pacura, urat mirositor "