Umflaturi

Deficiente minerale si vitamine

Postata de Kalena cu 12 ani in urma.

De vreo cateva luni mi-au aparut doua umflaturi pe cap-una mai mica si una mai mare...cea din urma creste.Mama si bunica mea au, de asemenea, astfel de umflaturi...Va rog ,dati-mi un sfat!

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Aceste "umflaturi" trebuie examinate de medicul specialist pentru a determina consistent, legatura cu elementele din jur, eventual urmarite ecografic si apoi decizia terapeutica- de este cazul.
Pot fi chisturi, lipoame, abcese, etc.

Adrienne

acum 12 ani

Daca are si mama si bunica...........cred ca sunt chisturi sebacee.Canalul unei glande sebacee se astupa si astfel se produce o acumulare de substanta. Se pot scoate chirurgical. Uneori se infecteaza si sparg ,facand interventia mai dificila ,cu risc de recidiva.

BADEA VERONICA-ALINA

acum 10 ani

DE 2 saptamini mi-a iesit un fel de cucui ,o umflatura nu stiu cum sa o denumesc
este in partea stinga a fruntii
am simtit ca ma arde acea zona insotita de mincarime ,ssa tras apoi am simtit altul la citiva centimetri mai departe adica undeva un pic deasupra frunti in par
saretras si a revenit din nou la locul in care a fost prima data
mie teama totusi caci nu stiu ce poate fi
mentionez ca daca ma spal pe fata la intinderea pielii ma ustura si doare cit de cit
am dureri de cap cam de atunci suportabile
durerile au fost pe partea dreapta dar si in frunte acum durerile sau mutat pe stinga la fel de sus pina jos
va rog frumos sa imi dati si mie un raspuns
nu mam lovit