substanta polidin

Deficiente minerale si vitamine Tulburari genito-renale

Postata de irinuca 1982 cu 12 ani in urma.

As dori sa stiu ce substanta contine Polidinul,va rog mult!
Sunt in Suedia si vreau sa cumpar,dar imi trebuie denumirea substantei active,
Il fac pentru un tratament dupa o pierdere de sarcina (6 sapt sarcina) .mi-au spus la ultrasunete ca totul e ok,dara s avea o pata pe cervix,,,?eu am nuste dureri surde in partea dreapta,aceste le aveam de cand am ramas gravida,si dupa avortul spontan,si inca o am,in rest ma simt bine,nu am scurgeri..mama mi-a spus ca e bun un polidin,sa nu cumva sa am vreoa nexita.Va rog mult!Carmen

Raspunsuri (3)

De pe Google

acum 12 ani

POLIDIN, suspensie injectabila

Substanta activa: Combinatii
Producator: Institutul National de Cercetare-Dezvoltare pentru Microbiologie si Imunologie "Cantacuzino" - Romania
Compozitie: Un ml suspensie injectabiia contine Staphylococcus aureus 92 3 x 106 germeni, Staphylococcus aureus 94 3 x 106 germeni, Streptococcus pyogenes 523 3 x 106 germeni, Streptococcus viridans 813 3 x 106 germeni, Streptococcus faecalis 1318 x 106 germeni, Streptococcus faecalis 509 3 x 106 germeni, Streptococcus pneumoniae 558 3 x 106 germeni, Streptococcus pneumoniae Bucuresti 3 x 106 germeni, Neisseria catarrhalis 177 3 x 106 germeni, Escherichia coli 508 5 x 106 germeni, Escherichia coli 262 5 x 106 germeni, Klebsiella pneumoniae 507 3 x 106 germeni, Klebsiella pneumoniae 52204 3 x 106 germeni, si excipienti: clorura de sodiu, fenol, bila de bou, apa pentru preparate injectabile.

Indicatii: Polidin este indicat in scop profilactic, pentru stimularea nespecifica a rezistentei antiinfectioase sau ca terapie adjuvanta in:
- infectii acute si cronice ale cailor respiratorii superioare si inferioare
- infectii genito-urinare (anexite, metrite, prostatite)
- boli infectioase virale (gripa)
- arsuri de diverse grade care afecteaza suprafete cutanate intinse
- pregatire preoperatorie
Se recomanda, in special, in anotimpurile reci, cand exista o frecventa mai mare a infectiilor acute respiratorii, la copii si varstnici, precum si la persoane cu afectuni cronice care determina scaderea imunitatii organismului. Este important ca Polidin sa se administreze in secvente repetate.

Contraindicatii: Hipersensibilitate la substantele active sau la oricare dintre excipienti.
Din cauza experientei Iimitate si a posibilitatii unor interactiuni, Polidin nu trebuie utilizat la pacientii cu boli autoimune.

Reactii adverse: Reactii adverse usoare:
- reactii locale: la locul injectarii poate sa apara durere spontana sau la presiune, care poate fi insotita de eritem
- reactie generala: stare subfebrila.
Aceste reactii au o evolutie benigna si nu necesita tratament.

Mod de administrare: Polidin se administreaza intramuscular.
Adulti: doza recomandata este de 1-2 fiole (2-4 ml) Polidin pe zi, timp de 7-10 zile.
Copii cu varsta cuprinsa intre 1-7 ani: doza recomandata este de o jumatate fiola (1 ml) Polidin pe zi, timp de 3-5 zile.
Copii cu varsta cuprinsa intre 7-12 ani: doza recomandata este de o fiola (2 ml) Polidin pe zi, timp de 3-5 zile.
Daca este necesar, se pot prescrie secvente suplimentare de tratament.
Omiterea administrarii uneia sau mai multor doze sau intreruperea tratamentului, nu prezinta riscuri.

Precautii: Nu sunt necesare precautii.

Sarcina si alaptarea: Polidin se poate administra in timpul sarcinii si alaptarii.

Forma de prezentare: Cutie cu 10 fiole din sticla incolora a cate 2 ml suspensie injectabila. Cutie cu 50 fiole din sticla incolora a cate 2 ml suspensie injectabila

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Este un VACCIN POLIMICROBIAN dupa cum vedeti din prospectul de mai sus,nu este un medicament propriuzis cu substate chimice.

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului